Projektując sypialnię nastolatka, jako rodzice powinniśmy przede wszystkim skupić się na preferencjach naszego dziecka. W końcu to będzie jego pokój, w którym spędzi mnóstwo czasu na nauce, realizowaniu pasji oraz odpoczynku. W związku z tym, pozwólmy młodemu człowiekowi podjąć większość decyzji dotyczących tego, jak ma wyglądać jego wymarzony pokój. Zapoznaj się z naszym artykułem, a dowiesz się, jak urządzić pokój nastolatka.

Pomóż w doborze materaca

Nie trzeba chyba nikogo przekonywać, że sercem każdej sypialni jest łóżko. Aby leżenie na nim sprawiało przyjemność, należy dobrać odpowiedni materac. Pamiętaj, że sylwetki są różne, dlatego każdy z nas potrzebuje innej grubości, twardości, a także wysokości materaca. Aby pomóc dziecku dobrać odpowiednie dla niego podłoże, wybierzcie się razem do salonu materaców, gdzie nastolatek przetestuje kilka modeli i zdecyduje się na konkretny, który według niego będzie najwygodniejszy. Daj mu wolną rękę podczas tego procesu. W końcu to on będzie spał na wybranym materacu. Dopasowana do zestawu nakładka higieniczna na materac może sprawić, że dziecko będzie czerpało ze snu pełnię komfortu.

Jak urządzić pokój nastolatka?Wspólnie zaprojektujcie przestrzeń

Jako rodzic, zapewne doskonale zdajesz sobie sprawę z tego, że puszczając wodze wyobraźni, Twoje dziecko może nie zapanować właściwie nad wielością wymarzonych wzorów i kolorów. Dlatego, aby w pokoju panowała harmonia, zabierzcie się wspólnie za aranżowanie pomieszczenia. Powiedz dziecku o swoich propozycjach i pozwól nastolatkowi je uważnie rozważyć. Słuchaj tego, co ma do powiedzenia. Twoim zadaniem jest zadbać o funkcjonalność mebli oraz dodatków. W tym celu, zabierz pociechę do salonu meblowego i wskaż meble, które będą zarówno przykuwały uwagę, ale także spełniały swoje funkcje. Jeśli Twojemu dziecku marzy się tapeta z jego ulubionymi postaciami, zaproponuj alternatywę – naklejki, które można przykleić na ściany. To nie tylko uchroni pokój przed rozwojem grzybów i pleśni, które tak łatwo wchłaniają tapety, ale także sprawi, że naścienne dekoracje urozmaicą przestrzeń.

Nowoczesny styl

Stawiając na nowoczesny styl, zapewnisz swojemu dziecku uniwersalną estetykę, która będzie idealnym tłem do wyeksponowania indywidualności młodego człowieka. Meble i dekoracje w nowoczesnym wydaniu tak naprawdę nigdy nie wyjdą z mody. Zdecyduj się także na jasną stonowaną kolorystykę. Dzięki temu nastolatek będzie mógł tchnąć nieco życia do pokoju poprzez własne przedmioty, takie jak kolorowa deskorolka, plakaty z ulubionych filmów czy inne dekoracje uwydatniające zainteresowania oraz pasje. Stwarzając uniwersalną przestrzeń zarówno Ty i Twoje dziecko będziecie mieć pewność, że takie rozwiązania przez długi czas się nie znudzą nawet jeśli dziecko będzie starsze. Jeśli pomalujesz ściany na neutralne kolory, nie będziesz musiał kombinować i przemalowywać całego pokoju na nowo.

Im mniej, tym lepiej

Pomyśl także o minimalizmie. Wypracuj z dzieckiem spojrzenie na otoczenie, według którego więcej przedmiotów oznacza tylko więcej obowiązków. Eliminując z pokoju dziecka niepotrzebne rzeczy, zapewnisz mu wygodne miejsce do zabawy, rozwijania pasji, ale także do nauki. Im mniej rozpraszaczy wokoło Twojej pociechy, tym efektywniej dziecko będzie się uczyć, rozwijać i spać.

Tekstylia

Podczas urządzania sypialni nastolatka ważne są także materiały, które będą miały kontakt z jego skórą. Kołdry dla dzieci dostępne są w dwóch wariantach: z wsadem naturalnym oraz syntetycznym. Opowiedz dziecku o właściwościach każdego z nich a następnie zapytaj, jakie wypełnienie preferuje. Do pokoju dziecka życie tchnąć może także kolorowa pościel. Z pewnością jest w czym wybierać. Podczas zakupu pościeli, Twoim zadaniem będzie wybranie odpowiednio miękkiego materiału, który będzie oddychać oraz odprowadzać wilgoć. Niech dziecko zajmie się natomiast wyborem wzoru lub koloru wymarzonej pościeli. Decydując się na poszewki z jego ulubionymi bohaterami lub motywami, zapewnisz mu spokojny sen z uśmiechem na ustach.

Sypialnia nastolatka wcale nie musi być trudnym przedsięwzięciem do zrealizowania. Wystarczy, że będziesz współpracować ze swoim dzieckiem i słuchał jego potrzeb, a na pewno uda się wam dojść do porozumienia i razem stworzyć wymarzony pokój młodego człowieka.