Każdy człowiek ma na ciele pieprzyki – u niektórych ich ilość jest większa, u innych mniejsza. W większości przypadków nie są powodem do niepokoju, ponieważ są zwykłymi zmianami barwnikowi. Wątpliwości mogą jednak wzbudzić nowe pieprzyki. Czy w tym wypadku należy się martwić? Dowiedz się więcej!

Pieprzyki na ciele – charakterystyka

Pieprzyki to potoczne określenie zmian barwnikowych na skórze. Są to punkty, w których gromadzi się duża ilość melaniny, czyli barwnika odpowiadającego za ciemniejszy koloryt skóry. Duża część pieprzyków ma charakter wrodzony – powstaje już w życiu płodowym i zostaje na skórze do końca życia. Możemy je również nabyć na skutek różnych czynników środowiskowych. Powstawanie pieprzyków jest spowodowane reakcją skóry na promieniowanie UV. Kiedy do tego dochodzi, aktywowany zostaje proces melanogenezy, a melanocyty się pomnażają. Wówczas produkcja melaniny przybiera na sile. Skóra staje się bardziej brązowa i w niektórych jej częściach występują pieprzyki lub inne znamiona, jak na przykład piegi. Warto wiedzieć, że wytwarzanie pieprzyków przez ciało jest mechanizmem ochronnym. Zmiany barwnikowe zapobiegają bowiem przenikaniu promieni UV do głębszych warstw skóry. Z tego względu zauważymy pojawienie się znamion przede wszystkim w miejscach, które są narażone na długotrwałe oddziaływanie promieni słonecznych.

Jak powstają nowe pieprzyki?

Nowe pieprzyki na ciele - czy to powód do niepokoju?Choć pieprzyki to w przeważającej części coś, co jest wrodzone, w ciągu życia na naszej skórze mogą wystąpić nowe zmiany barwnikowe. Nierzadko wówczas się stresujemy, ponieważ pieprzyki kojarzą się mocno negatywnie, z poważnymi chorobami skóry. Zazwyczaj jednak nie jest to powód do niepokoju. Możemy zaobserwować zwiększenie ilości pieprzyków na przykład w sezonie letnim, ponieważ wtedy spędzamy więcej czasu na słońcu i jesteśmy bardziej narażeni na promienie UV. Często się zdarza, że nowe znamiona pojawiają się po wizycie w solarium. Podczas zabiegu nasza skóra jest poddawana działaniu bardzo silnych promieni UV ze specjalnej lampy, które mogą mieć gorszy wpływ niż naturalne promienie słoneczne. Jeśli liczba nowych pieprzyków po sztucznym opalaniu się jest bardzo duża, warto skonsultować się z lekarzem i w razie potrzeby zrezygnować z korzystania z solarium.

Co ciekawe, wystąpienie nowych pieprzyków możemy zaobserwować również u kobiet w ciąży. Wynika to ze zmian hormonalnych, które mają miejsce w tym czasie. Przykładowo komórki pośredniego płata przysadki mózgowej zwiększają poziom melanotropiny. Wciąż jednak warto zachować ostrożność i uważnie obejrzeć nowo powstały pieprzyk, aby mieć pewność, że nie ma on złośliwego charakteru.

Jak badać pieprzyki?

Jeden z głównych filarów profilaktyki przed czerniakiem, czyli nowotworem skóry, jest uważna obserwacja zmian barwnikowych. Wczesne wykrycie problemu może bowiem znacznie zwiększyć szanse na wyjście z choroby. Warto wiedzieć, że o czerniaku mówimy wtedy, gdy komórki uszkodzone przez promienie UV zaczynają niekontrolowanie rosnąć. Na skutek tego możemy zauważyć nietypowe oznaki. Mowa tu o pieprzykach, które przybierają nietypowy, asymetryczny kształt. Mogą mieć ponadto nieregularne, nierówne brzegi. Nierzadko zmienia się też ich barwa – stają się czarne, granatowe, a nawet czerwone. Już sam niejednolity koloryt może wzbudzić w nas wątpliwości. Naszą czujność powinien wzbudzić również rozmiar pieprzyków. Jeśli jest większy niż 6 mm, musimy koniecznie skonsultować się z lekarzem. Niepokojąca będzie też nagła zmiana pieprzyków. Nagłe transformacje najczęściej mają złośliwe podłoże. W tym przypadku udanie się do specjalisty, czyli dermatologa, będzie niezbędne.

Chirurgiczne usuwanie pieprzyków

Posiadanie pieprzyków o złośliwym charakterze może być źródłem dużego stresu. Na szczęście są sposoby, dzięki którym możemy usunąć niechciane zmiany skórne i zapobiec ich dalszemu rozwojowi. Obecnie usunięcie pieprzyków to łatwo dostępny i szybki zabieg. Jeśli chcemy go przejść, możemy skorzystać z dwóch metod – chirurgicznej i laserowej. Zabieg chirurgiczny polega na wycięciu pieprzyka ze skóry. Wówczas dochodzi do przerwania powłok skóry. Technika ta wykorzystywana jest przede wszystkim w przypadku dużych znamion, których nie da się wyeliminować innymi sposobami. Przed przeprowadzeniem tej procedury pacjent musi przejść badanie histopatologiczne. Dzięki niemu lekarz może potwierdzić, czy usuwane znamię miało charakter złośliwy. Metoda ta jest skuteczna, jednak trzeba mieć na uwadze, że na jej skutek może pojawić się delikatna blizna.

Laserowe usuwanie pieprzyków

Laserowe usuwanie pieprzyków to jedna z najpowszechniejszych opcji na pozbycie się niechcianych zmian barwnikowych. Wynika to z tego, że jest bezbolesna, a do tego nie prowadzi do powstania blizn. Skóra, w miejscu, w którym wcześniej znajdował się pieprzyk, wraca do naturalnego odcienia. Za sprawą specjalnego lasera jego wiązka dociera do pieprzyka i przyczynia się do odparowania z niego wody. Dzięki temu zmiana jest skutecznie usuwana, a do tego nie prowadzi do uszkodzenia okolicznych tkanek. Po przejściu zabiegu bardzo ważne jest przejście odpowiedniej rekonwalescencji. To czas, w którym powinniśmy szczególnie uważać na miejsce potraktowane laserem czy skalpelem. W razie zabrudzenia należy jak najszybciej je oczyścić. Warto też zachować szczególną ostrożność w kontakcie z promieniami UV. Pamiętajmy o regularnym stosowaniu kremów z filtrem, które ochronią skórę. Na czas co najmniej kilku tygodni trzeba również zrezygnować z intensywnych ćwiczeń fizycznych i się nie przemęczać. Możemy zadbać o swój wypoczynek, inwestując w jakościowy materac. Odwiedzając sklep stacjonarny Łomża lub odwiedzając stronę https://fit4sleep.pl/, możemy znaleźć idealny model dla siebie.

Pieprzyki to znamiona barwnikowe, czyli miejsca, w których na ciele gromadzi się duża ilość melatoniny. Ich występowanie, w tym pojawianie się nowych punktów, jest zupełnie naturalne. Naszą czujność jedynie powinien wzbudzić nietypowy kształt, kolor czy wielkość pieprzyków.

Przeczytaj także: Senniki: Twoje Tajemnicze Narzędzie do Odkrywania Świata Snów