Nietrzymanie moczu to dość wstydliwy problem, jednak w rzeczywistości dotyczy on wielu osób, często już po 30. roku życia. Jest to sytuacja, w której chory nie jest w stanie kontrolować wypływu moczu z pęcherza, co może prowadzić do niekomfortowych sytuacji i wpływać negatywnie na jakość życia. Mimo wszystko wiele osób boi się zwrócić o pomoc do lekarza, a tym samym stara się samodzielnie walczyć z tym kłopotliwym problemem. Pojawia się zatem pytanie: czy można mu skutecznie zaradzić? Czy istnieją metody, które całkowicie rozwiązują problem z nietrzymaniem moczu?
Przyczyny nietrzymania moczu
Nietrzymanie moczu, zwane również inkontynencją, to powszechny problem, który może mieć naprawdę różne przyczyny. Najczęściej jednak dochodzi w nim do zaburzenia funkcjonowania któregoś z elementów dróg moczowych. Nieprawidłowo działający układ może sprawiać, że mocz produkowany w nerkach zbyt szybko, a nie stopniowo trafia do pęcherza moczowego. Dodatkowo wypływa on bezwiednie, pęcherz nie jest odpowiednio skurczony, a mięśnie dna miednicy są rozluźnione. Co jednak konkretnie może wpływać na niesprawnie działający układ moczowy? W większości przypadków z problemem z nietrzymaniem moczy zmagają się kobiety po przebytej ciąży, rodzące siłami natury. Sytuacja ta może być tym bardziej kłopotliwa, gdy dziecko przy porodzie waży więcej niż przeciętnie. Co więcej, jeśli nietrzymanie moczu pojawiło się u kobiety podczas pierwszej ciąży, istnieje duże ryzyko wystąpienia również w kolejnych, a także długotrwałego utrzymywania się objawów. Główną przyczyną jest tutaj oczywiście osłabienie mięśni dna miednicy. Na skutek działania hormonów oraz powiększającej się macicy dochodzi do ich rozluźnienia, a w konsekwencji do niezdolności do trzymania moczu. Powodem mogą być również zaburzenia neurologiczne, np. stwardnienie rozsiane, udar czy urazy rdzenia kręgowego. Poza tym wśród przyczyn nietrzymania moczu nierzadko wymienia się także otyłość, niską aktywność fizyczną, palenie papierosów, cukrzycę, nowotwory czy przebyte operacje, w szczególności w okolicy miednicy.
Rodzaje i objawy nietrzymania moczu
Problem nietrzymania moczu to nie tylko niekontrolowany wyciek moczu, ale także szereg innych objawów, które mogą wskazywać na istotę tego schorzenia. Osoby na nie cierpiące często także skarżą się na nagłe i silne pragnienie oddania moczu. Niekiedy mogą być nawet trudne do opanowania, co może prowadzić do nietrzymania moczu jeszcze przed dotarciem do toalety. Niektórzy pacjenci mogą również doświadczać potrzeby częstego oddawania moczu, które zdecydowanie nie mieści się w normie. Nawet jeśli pęcherz nie jest w połowie zapełniony, odczuwamy silne parcie oraz dyskomfort. To z kolei może być spowodowane nadaktywnością pęcherza, która często towarzyszy niektórym rodzajom nietrzymania moczu. Przy tym schorzeniu nierzadko też towarzyszy nam ciągłe uczucie wilgotności w okolicy genitalnej. Jest to nie tylko niekomfortowe, ale także może prowadzić o powstawania podrażnień skóry. Nietrzymanie moczu może być więc na tyle problematyczne, że osoba chora nie jest w stanie normalnie funkcjonować. Ogranicza swoje codziennie działania, a przede wszystkim aktywność fizyczną. To z kolei może przyczyniać się do gorszej jakości życia oraz silnych emocjonalnych reakcji.
Jakie natomiast wyróżniamy rodzaje nietrzymania moczu? W zależności od przyczyny klasyfikuje się cztery główne odmiany: wysiłkowe nietrzymanie moczy, naglące nietrzymanie moczu, nietrzymanie moczu z przepełnienia pęcherza, nietrzymanie pozazwieraczowe. Wysiłkowe nietrzymanie moczu charakteryzuje się tym, że nie wywołuje uczucia parcia, a popuszczanie moczu może występować niezależenie od pozycji i wykonywanego wysiłku. Naglące nietrzymanie moczu jest z kolei wynikiem nadmiernej aktywności mięśni pęcherza. Czym jest natomiast nietrzymanie pozazwieraczowe? To bezwiedne oddawanie moczu przez przetokę, która omija czynnościowo sprawny mechanizm cewki moczowej.
Jakie są możliwości leczenia?
Przejdźmy zatem do sedna sprawy – w jaki sposób można zaradzić problemowi nietrzymania moczu? Wszystko zależy od rodzaju, zaawansowania i przyczyny problemu. Niekiedy jest on na tyle duży, że rezultaty może jedynie zapewnić operacja. Jest to jednak ostateczność, a w 90% sytuacji metody pozaoperacyjne przynoszą oczekiwane efekty. Zaleca się tutaj m.in. regularne przeprowadzanie ćwiczeń mięśni dna miednicy. Przykładowo ćwiczenia Kegla mogą wzmacniać mięśnie, a tym samym poprawić naszą kontrolę nad pęcherzem i trzymaniem moczu. Polegają one na naprzemiennym zaciskaniu mięśni i ich rozluźnianiu. Należy jednak pamiętać, aby nie zaciskać w trakcie ćwiczeń mięśni ud i pośladków – trzeba skupić się jedynie na mięśniach dna miednicy. Początkowo może być to trudne, jednak z czasem z pewnością zauważymy dużą różnicę. Takie ćwiczenia wykonywać najlepiej nawet kilka razy dziennie. Nierzadko także stosuje się farmakoterapię – leki mogą skutecznie zmniejszyć nadczynność pęcherza i osłabić objawy schorzenia, tym bardziej jeśli przyczyną są zmiany hormonalne. Odpowiednie środki dla terapii hormonalnej pozwalają także uporać się z problemem nietrzymania moczu. Poza tym oczywiście w większości przypadków zaleca się również zmianę stylu życia, w tym modyfikację diety, ograniczenie spożywania alkoholu oraz kofeiny, które mogą mieć spory wpływ na stopień zaawansowania objawów. Z kolei osoby otyłe powinny pomyśleć o redukcji masy ciała. Niekiedy też w leczeniu nietrzymania moczu można zastosować elektrostymulację. Polega ona na stymulacji nerwów za pomocą elektrod pobudzających włókna nerwowe odpowiedzialne za funkcjonowanie mięśni dna miednicy i pęcherza. Taki zabieg pomaga także zlokalizować mięśnie, które pacjent może później ćwiczyć samodzielnie, np. stosując ćwiczenia Kegla. Natomiast w przypadku mniej nasilonych objawów warto wypróbować domowe metody na problem inkontynencji. Przede wszystkim nie należy zapominać tutaj o odpowiedniej higienie intymnej, która zapobiega infekcjom dróg moczowo-płciowych. Równie istotne jest także nawodnienie, czyli regularne picie wody, unikanie substancji drażniących, np. pikantnych potraw czy sztucznych słodzików, oraz regularne oddawanie moczu, co pozwala uniknąć nadmiernego napełnienia pęcherza.
Nie zapominajmy również, że za nasze zdrowie w głównej mierze odpowiada treściwy i odpowiednio głęboki sen. Dlatego też warto zaopatrzyć się w materac nawierzchniowy 80×200 cm, który zadba o jakość naszego wypoczynku. Więcej doskonałych modeli materacy znajdziemy także w sklepach w Łomża.
Nie wątpimy, że nietrzymanie moczu to trudny problem, który może znacząco wpływać na jakość życia. Na szczęście istnieją pewne metody leczenia i zarządzania tym schorzeniem. Najpierw jednak warto bliżej przyjrzeć się przyczynie problemu, aby móc jak najskuteczniej się z nim uporać. Wtenczas będziemy także w stanie wybrać najbardziej optymalną drogę leczenia. Pamiętajmy też, że im szybciej podejmiemy działania zapobiegawcze, tym szansa na pozbycie się problemu będzie większa.
Przeczytaj także: Podział ze względu na konstrukcje i surowce