Istota efektywnej pracy jest produktywne wykorzystanie czasu przez pracowników – zarówno w biurze, jak i w podczas home office. Niestety, często wielu z nas miewa problemy z koncentracją, co skutkuje nie tylko brakiem skupienia, ale także zmniejszeniem efektywności pracy. Na szczęście istnieje wiele sposobów, które pomogą nam zadbać nie tylko o prawidłową pracę mózgu, ale także korzystnie wpływa na wydajność pracy. Oto siedem sprawdzonych metod!
Po pierwsze – unikanie rozpraszaczy
Rozpraszacze to nic innego, jak czynniki, które wpływają na poziom naszej koncentracji w pracy – zarówno w biurze, jak i w domu. Część z nich związana jest bezpośrednio z naszym zachowaniem, takim jak:
- przeglądanie internetu, w tym social mediów,
- prywatne rozmowy telefoniczne,
- rozmowy ze współpracownikami.
Warto zatem unikać ich, m.in. poprzez wyznaczenie sobie punktów od przerwy do przerwy, a także wyłączenia powiadomień czy wyciszenia telefonu.
Po drugie – wyciszenie się
Wyciszenie się można rozumieć na dwa. Jednym z nich jest pracowanie w ciszy, którą można osiągnąć m.in. poprzez kupienie stoperów do uszu w aptece. Inni z nas zdecydowanie lepiej koncentrują się na wykonywanych obowiązkach przy muzyce. Najlepiej na mózg oddziałuje muzyka klasyczna, jednak śmiało możemy próbować innych gatunków – w końcu każdy z nas ma swoje preferencje! Oprócz tego nie zapominajmy zadbać o wyciszenie po powrocie z pracy. Możemy tutaj postawić na relaks w postaci domowego spa, ciekawej książki czy ulubionego serialu, a także realizowanie swoich pasji. Taki odpoczynek psychiczny z pewnością zaowocuje następnego dnia lepszą koncentracją!
Po trzecie – zaplanowanie swojego dnia
Każdy z nas miał kiedyś chwilę, kiedy podważał wszystko, co powinien zrobić w danym dniu. Aby móc efektywnie pracować, warto każdego wieczoru wykonać plan dnia. Opiera się on o czynności, które muszą być wykonane w lub do danego godziny. Oprócz tego – ze słowem pisanym, utrwalonym na papierze ciężej negocjować, niż z chwiejną motywacją do pracy w tym konkretnym momencie. Nie zapominajmy również o wyznaczanie zadania dnia. Jest to czynność, którą należy wykonać niezależnie od tego, co się w ciągu dnia dzieje. Daje to większa motywacje oraz pozwala na wykonanie najważniejszych lub kluczowych kwestii w pierwszej kolejności. Oprócz tego możemy wyznaczyć sobie listę priorytetową oraz kwestie, które chcielibyśmy zrobić, ale są mniej ważne.
Po czwarte – planowanie nudy
Być może nie każdy z nas zdaje sobie z tego sprawę, ale nuta to moment, w którym nasz mózg staje się najbardziej kreatywny. Jednak nie wykorzystujemy tego czasu na bezsensowne wpatrywanie się w telefon, a raczej na tym, co dzieje się za oknem, na książce lub innych rzeczach, które pozwolą nam się mentalnie oderwać od obowiązków. W tym czasie możemy również przyrządzić pożywny posiłek lub napić się ulubionego napoju. Świetnie sprawdzi się także kawa, która nie tylko pobudza, ale także wspomaga koncentrację. Jak się okazuje, nieraz w takich chwilach doznajemy olśnienia lub wpadamy na przełomowy pomysł dotyczący wykonywanego projektu.
Po piąte – regularne przerwy
Mówi się, że prace trzeba robić dobrze i szybko. Niestety, wykonywanie wielu obowiązków na raz, bez chwili wytchnienia nie przynosi oczekiwanych efektów. Wynika to z przemęczenia, co nieuchronnie prowadzi do kłopotów ze skupieniem i koncentracją. Według badań nasz mózg pracuje efektywnie, gdy regularnie, czyli co około 30-45 minut robimy kilka chwil przerwy. Możemy postawić na kilka różnych modeli, w tym:
- 30 minut pracy, 5 minut przerwy,
- 45 minut pracy, 10 minut przerwy,
- 45 minut pracy, 15 minut przerwy.
W ten sposób możemy utrzymać długotrwałą wydajność fizyczną i mentalną.
Po szóste – zwiększony poziom aktywności fizycznej
Nie od dziś wiadomo, że sport to zdrowie, jednak czy wpływa również na koncentrację w czasie pracy? Przede wszystkim warto dbać o właściwy poziom aktywności fizycznej, gdyż:
- przyczynia się ona do dotlenienia mózgu,
- poprawia krążenie w mózgu,
- pozwala na usunięcie napięcia,
- daje organizmowi poczucie spełnienia,
- koi nerwy i przynosi satysfakcję.
Możemy tutaj postawić na regularne spacery, wizyty na siłowni czy treningi domowe. Oprócz tego w czasie przerwy możemy się porozciągać lub w przypadku home office – wykonać krótką gimnastykę. Pomoże to rozciągnąć ciało i pobudzić je do działania. Co więcej, pozbędziemy się zmęczenia, jakie wiąże się przede wszystkim z pracą siedzącą.
Po siódme – zdrowy sen
Problemy ze skupieniem często wynikają z nieprawidłowego wysypiania się. Zatem, czy można uniknąć braku energii w ciągu dnia? Oczywiście, że tak! Należy tutaj postawić również na zdrowy sen, czyli taki, który charakteryzuje się wysoką jakością, odpowiednią długością oraz głębokością. Można o to zadbać na wiele sposobów, w tym poprzez właściwe skomponowane łóżko. Składa się ono z kilku elementów, w tym kołdry, poduszki, a także materace piankowe. Wybierając je, musimy uwzględnić osobiste potrzeby oraz preferencje użytkownika. Jest to niezwykle ważne, gdyż właściwa ilość snu w znaczący sposób poprawia zdolność zapamiętywania oraz wspiera koncentrację. Oznacza to, że planując swój dzień, musimy uwzględnić codzienną dawkę zdrowego wypoczynku! Sprawdź ofertę tutaj: https://sennamaterace.pl/14-materace-piankowe
Skupienie w czasie pracy jest niezwykle ważne – w końcu pozwala ono na efektywne wykonywanie swoich obowiązków. Stosowanie powyższych metod z pewnością pomoże skierować nasze myśli na właściwe tory, skróci czas przeznaczony na pracę oraz po prostu wyeliminuje czynniki rozpraszające.
Przeczytaj także: Komfortowy sen? Postaw na materac 100×200 i poznaj ranking 9 produktów