Sen jest bardzo ważny w życiu każdego człowieka, ponieważ to właśnie podczas tego kilkugodzinnego odpoczynku nasz organizm regeneruje się i zbiera siły na kolejny dzień. Zdrowy sen powinien trwać od siedmiu do dziewięciu godzin, choć wiadomo, że dzieci i kobiety w ciąży będą go potrzebować znacznie więcej. Jak sprawić, aby sen był optymalny? Może to spowodować przede wszystkim idealny materac, który będzie dopasowany do naszych potrzeb i preferencji. Co jeszcze może pozytywnie wpłynąć na nasz sen? Czego nie robić przed położeniem się spać? Tego dowiesz się z poniższego artykułu, więc serdecznie zapraszamy do zapoznania się!

Co robić przed snem?

  • Ustal regularny harmonogram snu

Staraj się chodzić spać i wstawać o tej samej porze każdego dnia, nawet w weekendy. To pomoże Twojemu organizmowi w doskonałym ustawieniu swojego zegara biologicznego, dzięki czemu już po kilku tygodniach nie będziesz potrzebować budzika, aby codziennie budzić się o tej samej godzinie! Oczywiście ten proces może potrwać trochę dłużej, ale najważniejsze jest tutaj samozaparcie oraz regularność!

  • Wypróbuj techniki relaksacyjne

Przed snem warto się wyciszyć, przestać myśleć o problemach i stresie, który odczuwaliśmy w ciągu dnia i dlatego tutaj super sprawdzą się techniki relaksacyjne! Możesz medytować, rozciągać swoje ciało, ćwiczyć jogę czy wymasować swoje ciało. Świetnie sprawdzi się również głębokie oddychanie! Takich sposobów zrelaksowania swojego ciała jest naprawdę wiele i tylko od Ciebie zależy, co wybierzesz!

  • Co robić a czego nie robić przed snem, aby sen był optymalny?Ogranicz ekspozycję na światło niebieskie

Unikaj używania urządzeń z ekranami, takich jak telewizor, tablet lub smartfon, co najmniej pół godziny przed snem, aby pomóc swojemu mózgowi zasnąć. Emitowane przez ekrany światło niebieskie sprawia, że mimo zamknięcia oczu, Twój mózg będzie się zachowywać, jakby nadal był dzień i właśnie dlatego będziesz mieć problemy z zaśnięciem!

  • Stwórz odpowiednią atmosferę

Przed snem warto stworzyć przyjemną atmosferę w sypialni. Wyłącz telewizor, komputer i inne urządzenia elektroniczne, które mogą wpłynąć na Twoje myśli i uczucia. Dodatkowo wyłącz wszelkie światła, aby zapewnić sobie optymalne warunki do spania.

  • Ustal rutynę przed snem

Dobrym pomysłem jest ustalenie swojej rutyny przed snem, która może się składać z kilku elementów. Zacznij od wzięcia kąpieli lub prysznica, zaopiekowania się swoim ciałem, włosami i twarzą. Później zaparz aromatyczną herbatę i przeznacz około godziny na czytanie książki. Kiedy codziennie będziesz powtarzać te czynności, a po nich udasz się na spoczynek, to Twój organizm po jakimś czasie sam zrozumie, że nadeszła właśnie pora na spanie!

Pamiętaj, że optymalny sen zależy od wielu czynników, takich jak styl życia, dieta i codzienna rutyna. Dlatego warto zwrócić uwagę na swoje nawyki, aby pomóc sobie w osiągnięciu zdrowego i spokojnego snu.

Czego nie robić przed snem?

Są pewne rzeczy, których nie należy robić przed snem, ponieważ mogą one negatywnie wpłynąć na jakość naszego odpoczynku. Oto kilka przykładów:

  • Unikaj kofeiny i alkoholu

Kofeina pobudza układ nerwowy, a alkohol może zakłócać Twoją zdolność do głębokiego snu, dlatego tak ważne jest ograniczenie tych substancji przed snem.

  • Nie jedz ciężkich posiłków

Zjedzenie dużego i ciężkostrawnego posiłku przed snem może prowadzić do nieprzyjemnych wrażeń trawienia podczas snu, ponieważ jelita, zamiast odpoczywać, to będą musiały pracować.

  • Ogranicz aktywność fizyczną

Unikaj intensywnego ćwiczenia tuż przed snem, ponieważ może to utrudnić Ci zasypianie z powodu ciągłego pobudzenia mięśni do pracy.

  • Nie ucz się i nie pracuj przed snem

Nie należy pracować lub uczyć się przed snem, ponieważ może to prowadzić do nadmiernego stresu i trudności z zasypianiem. Co więcej, kiedy następnego dnia masz ważny egzamin, to dużo lepszy będzie dla Ciebie dobry sen, abyś mógł jak najlepiej go zdać!

  • Unikaj oglądania seriali, które wywołują skrajne emocje

Nie należy oglądać stresujących lub emocjonujących programów telewizyjnych, lub filmów
przed snem, ponieważ może to prowadzić do trudności z zasypianiem i koszmarów sennych.

Pamiętaj, że każdy jest inny, a to, co działa dla jednej osoby, niekoniecznie działa dla innej. Dlatego ważne jest, abyś eksperymentował i znalazł swoją własną formułę dla optymalnego snu.

Przeczytaj także: Zaburzenia snu – jak sobie z nimi radzić?