Jest wiele rzeczy, o które trzeba zadbać, aby cieszyć się dobrym zdrowiem. Aktywność fizyczna, suplementacja, zdrowa dieta… Czasem jednak zdarza się, że nawet gdy wydaje nam się, że dbamy o nasze samopoczucie, wciąż czujemy się nie do końca dobrze. Przyczyną takiej sytuacji może być niedobór elektrolitów. Co to za składniki i dlaczego należy je uzupełniać? Sprawdź!

Czym są elektrolity?

Elektrolity to ważne dla naszego organizmu składniki. Osoby, które doświadczyły ich niedoboru, na pewno wiedzą, że brak ich odpowiedniej ilości wywołuje przykre skutki. Czy jednak zdajemy sobie sprawę z tego, czym tak naprawdę są? Możemy się zdziwić, słysząc, że w rzeczywistości należą one do jonów soli, które znajdują się między innymi w krwi i osoczu. Odpowiadają za wiele istotnych procesów, takich jak regulowanie gospodarki wodnej organizmu czy przenoszenie impulsów elektrycznych przez ciało. Każdy elektrolit posiada ładunek elektryczny, co jest jego cechą charakterystyczną. Warto wiedzieć, że do ich powstania dochodzi na skutek dysocjacji soli, kwasów i zasad. Głównymi elektrolitami są potas, chlor, wapń, magnez czy sód. Każdy z nich posiada swoją funkcję i znaczenie. W przypadku potasu jest to wsparcie pracy serca oraz mięśni, chlor wspomaga układ pokarmowy, wapń odpowiada za stan kości, a do tego reguluje impulsy elektryczne. Magnez z kolei odgrywa istotną rolę w działaniu mózgu i mięśni. Sód również oddziałuje na to, jak pracują nasze mięśnie.

Niedobór elektrolitów – jakie są objawy?

Czym są elektrolity i kiedy je stosować?Widzimy, że elektrolity to kluczowe składniki, których zadbania są bardzo ważne. Potrzebujemy ich, aby nasz organizm działał prawidłowo. Nic dziwnego, że wszelkie odejścia od normy mogą tak znacząco pogorszyć nasze samopoczucie. Okazuje się, że zarówno niedobór, jak i nadmiar elektrolitów jest dla nas szkodliwy. W przypadku niedoboru musimy zmagać się z takimi objawami jak:

  • osłabienie organizmu,
  • zawroty głowy,
  • senność,
  • skurcze mięśni,
  • obrzęki,
  • nudności.

Nie ma wątpliwości, że kiedy musimy radzić sobie z takimi aspektami, nasze samopoczucie nie jest zbyt dobre. Stajemy się osłabieni, a nasz nastrój znacząco się pogarsza. Poczucie senności i apatia może utrudnić nam wykonywanie codziennych czynności. Dodatkowe suplementowanie elektrolitów jest wtedy niezbędne, jednak należy mieć na uwadze to, że w drugą stronę też nie możemy przesadzać. Mimo tego, że nadmiar tych substancji to coś zdecydowanie rzadszego doprowadzić do niego może właśnie zażywanie zbyt dużej ilości suplementów zawierających elektrolity. Aby uniknąć takiej sytuacji, stosujmy się do zaleceń lekarza.

Dlaczego należy stosować elektrolity?

W przypadku niedoboru trzeba bezwzględnie zacząć stosować elektrolity. Inaczej możemy doprowadzić do znacznego pogorszenia naszego samopoczucia. Jest to szczególnie niebezpieczne, jako że brak odpowiedniej liczby tej substancji grozi odwodnieniem organizmu. Odwodnienie stanowi z kolei bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia. Towarzyszy mu wiele nieprzyjemnych objawów, takich jak ból głowy, suchość w gardle czy senność. Zażycie produktów z elektrolitami to w takim wypadku konieczność. Warto ponadto wiedzieć, w przypadku jakich jeszcze sytuacji tracimy największą ilość elektrolitów. Dzięki temu będziemy mogli odpowiednio się przygotować. Okazuje się, że zmniejszenie ilości tych substancji następuje na skutek ciężkiej pracy fizycznej, wyczerpujących treningów, nieodpowiedniej diety czy też niektórych dolegliwości zdrowotnych, takich jak biegunka, wymioty, gorączka lub choroby nerek.

Nie ma wątpliwości, że w razie takich okoliczności będziemy potrzebować nie tylko suplementacji odpowiednich składników, ale i dużej ilości odpoczynku. Z powodu silnego osłabienia organizmu czy senności nie będziemy mieć siły na zrobienie cokolwiek, ale nie powinniśmy z tym walczyć. W razie choroby odpoczynek jest niezbędny, aby szybciej wrócić do zdrowia. To jasne, że o wiele lepiej wypoczniemy na komfortowym, dopasowanym podłożu. Możemy to sobie zapewnić, jeśli przed zakupem materaca zrobimy dobry research. Na pewno nie pożałujemy poznania właściwości poszczególnych modeli, przetestowania czy przeczytania rzetelnych artykułów na temat materacy takich jak https://sennamaterace.pl/baza-wiedzy/20_dla-kogo-materace-medyczne. Dzięki temu dowiemy się, że produkty powinniśmy kupować od sprawdzonych producentów, których technologie są potwierdzone. Bez wątpienia będziemy chcieli wówczas odwiedzić stronę https://sennamaterace.pl/107-materace-80×200.

Jak suplementować elektrolity?

Okazuje się, że suplementowanie elektrolitów wcale nie musi być bardzo skomplikowanym wyzwaniem. W przypadku śladowego niedoboru w zupełności wystarczy wypicie wysokozmineralizowanej wody. Równie dobrą opcją jest sok pomidorowy, który zawiera dużą ilość sodu. Potas znajduje się w takich produktach jak banany, orzechy, ziemniaki czy pomidory. Źródło magnezu to z kolei różne nasiona, w tym nasiona dyni czy słonecznika, a oprócz tego szpinak, bób oraz jarmuż. Wapń to przede wszystkim artykuły mleczne i ryby takie jak sardynki. Jeśli nie mamy w sobie motywacji, aby zmienić dietę tak, by zapewnić sobie odpowiedni poziom elektrolitów, wówczas będziemy chcieli skorzystać z gotowych suplementów. Znajdziemy je pod różnymi postaciami. Dużą popularnością cieszą się musujące elektrolity, które po wrzuceniu do wody się rozpuszczają. Oprócz tego możemy postawić na elektrolity lub minerały w tabletkach bądź saszetkach. Niezwykle wygodnym, przenośnym rozwiązaniem jest zakupienie płynów izotonicznych, które również mają w sobie te składniki.

Elektrolity odgrywają niezwykle ważną rolę w naszym organizmie. Są nam potrzebne, abyśmy mogli odpowiednio funkcjonować. Jeśli zauważymy u siebie objawy ich niedoboru, należy koniecznie uzupełnić ich poziom. Brak odpowiedniej ilości elektrolitów może bowiem wywołać nieprzyjemne skutki, których na pewno wolelibyśmy uniknąć.