Brak snu i chroniczne zmęczenie to problemy charakterystyczne dla naszego społeczeństwa. Długie godziny pracy, niezdrowa dieta i notoryczny stres to czynniki, które osłabiają organizm i zaburzają jego równowagę. Wiele osób decyduje się na popołudniowe drzemki. Czy mogą mieć one pozytywny wpływ na samopoczucie? Jak sen w dzień oddziałuje na funkcjonowanie organizmu?
Drzemka, a funkcje poznawcze
Zmęczenie i niedobory snu w istotny sposób wpływają na różne funkcje poznawcze. Przede wszystkim utrudnione staje się skupienie. Niemożliwe jest wówczas długotrwałe utrzymanie koncentracji podczas pracy czy nauki. Również zapamiętywanie staje się trudniejsze. Krótka drzemka może wesprzeć proces konsolidacji informacji. Odrobina snu w ciągu dnia sprawia też, że zwiększa się zdolność do kreatywnego rozwiązywania problemów. Umysł staje się bardziej otwarty i elastyczny, a po drzemce, podczas której mózg nieświadomie przetwarza informacje, możliwe jest powstanie nowych, twórczych połączeń. Wreszcie, drzemka wspiera wydajność motoryczną oraz szybkość reakcji. Tym samym, zmniejsza się prawdopodobieństwo popełniania błędów — na przykład podczas obsługiwania maszyn lub jazdy samochodem.
Czy drzemka redukuje stres?
Stres jest naturalną reakcją organizmu, która zazwyczaj wyzwalana jest podczas różnych wyzwań wymagających intensywnego wysiłku fizycznego lub emocjonalnego. Chroniczny stres bardzo źle wpływa na zdrowie i ogólny stan organizmu. Drzemki mogą stać się jednym z czynników, które pozwolą efektywnie zmniejszyć odczuwane napięcie. Kilkadziesiąt minut snu to doskonała okazja do oderwania się od obowiązków. Umysł produkuje wówczas serotoninę oraz melatoninę, które wpływają na stan emocjonalny.
Przemęczenie jest czynnikiem, który utrudnia regulację emocji. Podczas drzemki możliwe jest odzyskanie równowagi i zmniejszenie stopnia drażliwości, frustracji czy lęku. Regularne korzystanie z drzemek może ułatwić uzyskanie równowagi emocjonalnej i zwiększyć odporność na napotykane codzienne trudności. Jednak należy mieć na uwadze to, że sen w ciągu dnia nie stanowi całkowitego remedium na wszelkie problemy ze stresem. Warto wspierać się innymi rytuałami relaksacyjnymi. Gorąca kąpiel przy świecach czy słuchanie muzyki mogą okazać się równie przydatne. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat wpływu muzyki relaksacyjnej na sen, przeczytaj artykuł: https://sennamaterace.pl/baza-wiedzy/90_muzyka-relaksacyjna-lekiem-na-bezsennosc.
Sen w dzień, a korzyści zdrowotne
Regularne drzemki mogą okazać się bardzo korzystne dla ogólnego stanu zdrowia i kondycji całego organizmu. Choć oczywiście wspomniany wyżej pozytywny wpływ na zdrowie psychiczne jest nieoceniony, również sfera fizycznego funkcjonowania może wiele zyskać podczas krótkiego snu w ciągu dnia. Przede wszystkim, dzięki drzemkom możliwe jest regulowanie ciśnienia krwi. Badania sugerują, że zarówno skurczowe, jak i rozkurczowe ciśnienie widocznie się obniża, a tym samym układ krążenia jest w zdecydowanie lepszym stanie. Dodatkowo, osoby śpiące w ciągu dnia są w stanie efektywniej kontrolować swoją wagę. Wynika to z regulowania poziomu hormonów wpływających na apetyt oraz uczucie sytości. Tym samym wskazuje się, że drzemki mogą widocznie zmniejszać ryzyko otyłości. Dodatkowo wpływają one na metabolizm i obniżają prawdopodobieństwo zachorowania na choroby serca oraz cukrzycę typu drugiego.
Kiedy drzemka nie jest dobrym pomysłem?
Choć w wielu sytuacjach drzemka może okazać się wręcz nieocenionym sposobem na poprawę samopoczucia, czasem może ona przynieść więcej złego, niż dobrego. Kiedy sen w ciągu dnia nie jest dobrym pomysłem? Przede wszystkim drzemki nie są zalecane osobom zmagającym się z zaburzeniami snu. Depresja czy bezsenność to jednostki chorobowe, przy których lekarze jednoznacznie odradzają sen w dzień, a zalecają stworzenie stałej wieczornej rutyny, która ułatwi zasypianie w nocy. Zasadność drzemek podważa też praca zmianowa. Wiąże się ona z uciążliwym rozregulowaniem rytmu dnia i nocy. Aby nie pogłębiać negatywny konsekwencji, które z tego wynikają, należy zupełnie zrezygnować z drzemek. Dodatkowo sen w dzień nie sprzyja wieczornej aktywności i może spowodować uśpienie czujności oraz problemy z zaadaptowaniem się do podjęcia wysiłku.
Najważniejsze zasady efektywnej drzemki
Jakich zasad warto przestrzegać, aby drzemka przyniosła oczekiwane efekty?
- Odpowiedni czas — najlepszy czas na drzemkę to wczesne popołudnie. Godziny, w których ludzki organizm odczuwa zmęczenie w naturalny sposób to 12:00-13:00. Położenie się spać w tych godzinach może w widoczny sposób poprawić samopoczucie.
- Długość drzemki — zdrowa drzemka nie powinna trwać więcej niż 30 minut. Jeśli będzie dłuższa, może przynieść odwrotny efekt i doprowadzić do zwiększenia senności i zmęczenia. Dodatkowo zbyt długa drzemka spowoduje problemy z zasypianiem.
- Miejsce i warunki — otoczenie powinno być wygodne. Warto położyć się w zaciemnionej sypialni, na wygodnym materacu — na przykład taki, jak jeden ze sklepu https://sennamaterace.pl/112-materace-180×200 – oraz zadbać o optymalną temperaturę.
- Delikatne przebudzenie — kładąc się na drzemkę, koniecznie należy ustawić budzik. Powinien on być jednak delikatny i stonowany, aby pobudka nie wiązała się z poczuciem dezorientacji. Przed położeniem się spać, a także po przebudzeniu, warto wykonać kilka rozciągających ćwiczeń — najlepiej w otoczeniu naturalnego, słonecznego światła. Dzięki temu efekty drzemki zostaną zmaksymalizowane.
Drzemka może być doskonałym sposobem na poprawę samopoczucia w ciągu dnia. Należy jednak pamiętać o tym, aby trzymać się pewnych zasad. Sen nie może być zbyt długi, a duże znaczenie ma również otoczenie oraz stan zdrowia danej osoby — nie w każdej sytuacji drzemka będzie korzystnie wpływała na stan organizmu.