Często mówi się, że trzeba mieć dobrą rękę do roślin, aby mogły one się prawidłowo rozwijać. Czy to jednak prawda, czy liczy się jedynie odrobina wiedzy? Każda roślina posiada przecież zupełnie inne wymagania i nie sposób ich wszystkich zapamiętać. Istnieje jednak kilka podstawowych zasad, których warto przestrzegać i dzięki którym Twoje rośliny z pewnością będą pięknie się prezentować. Jeśli jesteś zainteresowany, przeczytaj dalszą część artykułu!
Sprawdź wymagania rośliny
Jak już wyżej zostało to wspomniane, każda roślina posiada całkowicie inne potrzeby. Oczywiście nie ma sensu na siłę próbować je wszystkie zapamiętać. Jednakże przed zakupem konkretnej rośliny warto zapoznać się z jej wymaganiami, aby później móc odpowiedzieć sobie na pytanie: czy jesteśmy w stanie zapewnić tej roślinie odpowiednie warunki w naszym domu? Często decydujemy się bowiem na zakup kwiatów doniczkowych, o których pielęgnacji nie mamy zielonego pojęcia i dziwimy się, dlaczego nie chcą kwitnąć, a nawet obumierają. Choć roślina może faktycznie wyglądać pięknie, nie zawsze będą odpowiadały jej warunki panujące w naszym mieszkaniu. Trzeba się z tym niestety liczyć.
Światło i woda
Mówiąc o zapewnieniu odpowiednich warunków roślinom doniczkowym, przede wszystkim należy mieć na uwadzę światło oraz wodę — te dwie rzeczy są niezbędne dla prawidłowego rozwoju roślin. Poza tym rośliny, które najczęściej posiadamy w swoich domach, pochodzą z rejonów tropikalnych, w których panuje zupełnie odmienny klimat niż u nas w Polsce. Dlatego też tak ważne jest to, aby zapewnić im możliwie dużo ciepła, światła oraz wody. Ponadto takie rośliny najlepiej rosną w świetle rozproszonym. Niektóre oczywiście preferują bezpośrednie słońce, np. kaktusy, jednakże innym gatunkom tak intensywne światło może zaszkodzić, np. paproci. Jak więc sprawdzić, jakie natężenie światła będzie dla naszej rośliny najlepsze? Dobrym rozwiązaniem jest ustawienie rośliny na mocno nasłonecznionym parapecie i odczekanie około dwóch tygodni. W tym czasie obserwujemy, co się z nią dzieje i dzięki temu możemy wysunąć wniosek, czy dane stanowisko jej służy, czy też nie. Jeśli rośnie i ma piękne zielone liście, lubi dużą ilość ciepła oraz słońca. Jeśli jednak wykazuje znikomy lub całkowity brak wzrostu, warto zmienić jej miejsce. Poza tym nie należy zapominać o regularnym podlewaniu rośliny. Woda również zapewnia jej zdrowy rozwój. Jednakże trzeba być także świadomym tego, iż nadmiar wody może zdecydowanie zaszkodzić. Do podlewania najlepiej użyj odstanej wody w temperaturze pokojowej. Natomiast ilość i częstotliwość wody dostosuj do wymagań rośliny oraz wielkości jej doniczki. W tym wypadku powinieneś zapoznać się z konkretnymi informacjami znajdującymi się między innymi w internecie. Co ciekawe, im więcej liści ma roślina, tym szybciej wyparowuje z niej woda, dlatego też należy ją częściej podlewać. Uwagę powinieneś zwrócić także na temperaturę oraz wilgotność panujące w danym pomieszczeniu. O czym jeszcze warto pamiętać? Przede wszystkim o tym, że podlewanie należy przeprowadzać rano i w momencie, kiedy zauważymy, że ziemia jest zupełnie sucha.
Nie zapominaj o nawożeniu!
Wiele osób zapomina o tym, jak ważne jest odpowiednie nawożenie rośliny. Staramy się ją regularnie podlewać, zapewniać optymalną ilość światła, a mimo to nie rozwija się ona tak, jakbyśmy tego oczekiwali. Dlaczego? Być może właśnie dlatego, że nie ma ona skąd pobierać wartości odżywczych. Aby więc zapewnić roślinom możliwość szybkiego wzrostu oraz prawidłowego rozwoju, należy pamiętać o właściwym nawożeniu. Najlepsze warunki zagwarantujemy im, stosując nawozy przeznaczone specjalnie dla danego gatunku. Warto mieć tę świadomość, że zupełnie innego nawożenia wymagają storczyki, innego kaktusy, a jeszcze innego paprocie. Dlatego też najlepiej jest wybrać preparat przeznaczony do konkretnej rośliny. Poza tym w sklepach możemy dostać nawozy w formie stałej, płynnej czy w formie granulek. Jaki wybór będzie najlepszy? To wszystko znów zależy od gatunku rośliny. Nawozy płynne rozcieńcza się zazwyczaj z wodą i są one odpowiedzialne za lepsze wybarwienie liści oraz większą ilość zawiązanych kwiatów. Poprawiają także ogólną kondycję rośliny. Natomiast nawozy w formie granulek i stałej to nawozy o przedłużonym działaniu, które uwalniają substancje odżywcze pod wpływem temperatury oraz wody. Często stosuje się je także podczas przesadzania rośliny, dzięki czemu mieszają się z wierzchnią warstwą ziemi. Co ciekawe, roślina może pobierać z nich składniki pokarmowe nawet do 4 miesięcy od aplikacji. Bardzo podobnie działają popularne pałeczki nawozowe, które często są dodatkowo wzbogacone o substancje przeciw szkodnikom. Istnieją także nawozy dolistne w formie płynnej, którymi spryskuje się liście rośliny. Innym rozwiązaniem są chusteczki z nawozem i nabłyszczaczem do liści — oprócz tego, że dostarczają one substancji odżywczych, dbają również o czystość i zdrowy wygląd roślin. Przede wszystkim pamiętajmy jednak o tym, aby każdy nawóz stosować zgodnie z zaleceniami producenta. Zbyt intensywne nawożenie także może przyczynić się do gorszej kondycji rośliny. Poza tym warto nie zapominać również o tym, że w okresie zimowym rośliny spowalniają swój metabolizm, a wykorzystywane do nich nawozy nie powinny mieć w składzie azotu.
Jak przesadzać rośliny?
Zdrowe i prawidłowo rozwijające się rośliny zwiększają swoje rozmiary, dlatego po pewnym czasie nie obędzie się bez ich przesadzenia. Jeśli nie zapewnimy im odpowiedniej ilości miejsca w doniczce, przyczynimy się do zahamowania ich wzrostu, a nawet w niektórych przypadkach do ich obumarcia. Dlatego też warto na bieżąco kontrolować rozwój roślin, aby móc na czas zareagować. Jednakże najlepszym czasem na przeprowadzenie tego zabiegu pielęgnacyjnego jest wiosna, podczas której rośliny wznawiają swoją wegetację. Do przesadzenia należy posiadać doniczkę z otworem na dnie, która będzie o 2-4 cm większa od poprzedniej. Warto także pamiętać o tym, aby przed przesadzeniem podlać roślinę, co ułatwi jej wyjęcie ze starej doniczki. Natomiast długie i suche lub uszkodzone korzenie odcinamy. Po przesadzeniu rośliny również warto ją podlać. Poza tym nie należy zapominać o tym, że niewskazane jest przesadzanie roślin owocujących lub kwitnących.
Posiadanie roślin w domu niesie ze sobą naprawdę wiele korzyści. Przede wszystkim oczyszczają one powietrze, dlatego warto je posiadać w szczególności w sypialni. Jeśli jednak jeszcze lepiej chcesz zadbać o jakość swojego wypoczynku, zainwestuj w wygodne materace znajdujące się pod tymi linkami: https://www.sleepmed.pl, https://hilding.pl/. Natomiast więcej wskazówek dotyczących zdrowego snu znajdziesz na tej stronie: https://lifestylebalance.pl/.
Materiał partnera sleepmed.pl