Sen odgrywa niezwykle istotną rolę w naszym codziennym funkcjonowaniu i ogólnym samopoczuciu. Jednak nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że warunki świetlne w sypialni mogą mieć znaczący wpływ na jakość naszego wypoczynku. Odpowiednie źródła światła wokół nas przed snem mogą przyczynić się do spokojnego i regenerującego odpoczynku, podczas gdy niedopasowane oświetlenie może utrudniać zasypianie i prowadzić do zaburzeń snu. W tym artykule przedstawimy różne aspekty, na które warto zwrócić uwagę, aby stworzyć odpowiednią atmosferę do snu i zapewnić sobie maksymalny komfort w sypialni.

Promienie słoneczne

Planując ułożenie mebli w swojej sypialni, pamiętaj o tym, by nie blokowały one dostępu do światła słonecznego. Jest ono naszym sprzymierzeńcem nie tylko dlatego, że optycznie powiększa pomieszczenie i przyjemnie je rozświetla. Wpadające do sypialni promienie słoneczne oddziałują na nasz zegar biologiczny, sprawiając, że o poranku prościej jest nam się obudzić i szybko wytracić senność. Dzięki nim mamy więcej energii do działania i stajemy się bardziej efektywni. Nic dziwnego, że to właśnie światło słoneczne jest najbardziej wskazanym rodzajem oświetlenia do nauki czy pracy. Z kolejnymi mijającymi godzinami, kiedy słońce chyli się ku zachodowi, my stajemy się coraz bardziej senni. Dzieje się tak dlatego, że nasze ciało dostosowuje się do rytmu dnia. Warto korzystać ze wskazówek, jakie daje nam natura i kierować się nimi przy planowaniu nocnego wypoczynku. Więcej o tym, jak naturalne źródła światła działają na nasz organizm, przeczytać można tutaj: https://lifestyleonline.pl/.

Lampa sufitowa

Źródła światła w sypialni a nasz sen. Sprawdź, jak na siebie wpływają!Lampa sufitowa to przyjemne źródło rozproszonego światła, które może nam zastąpić promienie słoneczne po zmroku. Jeśli zadbamy o to, by jej promienie rozświetlały równomiernie cały pokój, sprawdzi się jako idealny kompan na wieczorne godziny. Dobrze jest upewnić się, że żarówka, którą montujemy w lampie sufitowej, ma przyjemny i ciepły kolor. Dzięki temu unikniemy chłodnych, białych promieni, które przywodzą na myśl światło szpitalne. Warto zainwestować także w taki system sufitowego oświetlenia, którego natężeniem i mocą możemy manipulować. Dzięki temu będziemy mogli korzystać z nieco silniejszych promieni podczas wieczornych czynności, i stopniowo obniżać intensywność światła, kiedy zacznie zbliżać się czas naszego nocnego wypoczynku.

Światło ekranów

Ekspozycja na światło emitowane przez ekrany urządzeń elektronicznych, czyli na przykład telewizorów, laptopów czy telefonów, jest niewskazana wieczorami. Ten rodzaj światła oszukuje nasz mózg, przekonując go jasnymi promieniami, że jeszcze trwa dzień, więc powinniśmy czuć pobudzenie i odgonić nadchodzącą senność. Patrzenie na źródła światła niebieskiego sprawia, że nie utrudnione jest wydzielanie melatoniny, nazywanej także hormonem snu. Sięgając po urządzenia elektroniczne wieczorami, musimy liczyć się więc z tym, że trudniej nam będzie zasnąć i uspokoić swój organizm. Lepszą alternatywą dla wieczoru z telefonem w ręku jest więc sięgnięcie po książkę, ułożenie zestawu puzzli czy praktykowanie świadomego oddechu.

Punktowa lampka

Lubisz czytanie w łóżku? Z pewnością przyda Ci się lampka punktowa. Możesz zamontować ją w zagłówku, na stoliku przy łóżku, albo postawić na stojącą lampę z regulowanym promieniem światła. Dzięki punktowemu oświetleniu Twoje oczy nie będą męczyć się podczas lektury, a Ty będziesz móc dłużej cieszyć się czasem z ulubionymi książkami. Dobrym rozwiązaniem dla wszystkich, którzy spędzają długie godziny, czytając, będą łóżka z miękkim, tapicerowanym zagłówkiem, takie jak te: https://hilding.pl/kategoria/lozka-tapicerowane/. Dzięki nim można czytać w komfortowej, siedzącej pozycji, licząc na miękkie podparcie.

Klimatyczne LED-y

Pasmo nowoczesnych lampek LED zamontowanych przy podłodze lub na podwieszanym suficie to świetne rozwiązanie, które nada wnętrzu nowoczesnego wyglądu i rozświetli je na dowolny wybrany przez nas kolor. Jeśli zdecydujemy się na jasne, naturalne światło o regulowanym poziomie natężenia, takie światła mogą towarzyszyć nam także wieczorami, nie wpływając negatywnie na jakość naszego późniejszego wypoczynku. Atutem ledowych żarówek jest także to, że są energooszczędne i niesamowicie wydajne. Jeśli zależy Ci więc na ekologii i dbaniu o środowisko, zdecyduj się właśnie na nie w swojej sypialni.

Lampka nocna

Lampka nocna przy łóżku to gadżet, bez którego wielu z nas nie wyobraża sobie codziennego funkcjonowania. Dzięki jej obecności możemy rozświetlić sobie drogę w ciemności czy czuwać chwilę dłużej, kiedy śpiąca z nami osoba pójdzie już spać. Jest ona niemal tak niezbędna w sypialni, jak odpowiednio dobrany materac (ich szeroką ofertę możesz znaleźć tutaj: https://www.sleepmed.pl/). Jeśli wiesz, że zdarzają Ci się nocne przebudzenia, koniecznie postaw na lampkę nocną, którą zawsze będziesz mieć pod ręką. Wybierz taką lampkę, która świeci przyjemnym, ciepłym promieniem, który nie oślepi Cię nawet podczas najciemniejszych nocnych godzin.

Pamiętaj, że ciemność jest ważna!

Na jakość naszego snu wpływ mają nie tylko źródła światła, ale także sposoby na jego wyciemnienie. Wdzierające się do sypialni o poranku promienie słoneczne czy natrętne światła jeżdżących pod oknami samochodów nie sprzyjają bowiem nocnemu wypoczynkowi. Jeśli jesteś wrażliwy na źródła światła dochodzące do sypialni, koniecznie wyposaż się w akcesoria, które odetną jego dopływ do pomieszczenia. Postaw na rolety czy żaluzje wykończone gumą lub specjalnym materiałem, dzięki któremu słońce nie przebije się przez ich powierzchnię. Dodaj do nich także grube zasłony wykonane z ciemnego materiału, które będą kolejną warstwą izolującą przed słońcem. Ten zestaw sprawi, że Twój sen nie będzie już dłużej przerywany przez nieprzyjemne przebudzenia.

Materiał partnera Sleepmed.pl