Z kolei przeciwnicy wskazują, że oglądanie telewizji przed snem sprzyja zaburzeniom snu i negatywnie oddziaływuje na ogólne samopoczucie i zdrowie organizmu. Jakie są wady i zalety tego rozwiązania? Czy warto zdecydować się na zakup telewizora do sypialni? A może lepiej pozostać przy jego tradycyjnym umiejscowieniu w salonie?

Dlaczego wiele osób decyduje się na telewizor w sypialni?

Telewizor znajduje się obecnie w każdym domu. Jednak z reguły, jego miejsce jest w salonie. Powieszenie ekranu na ścianie w sypialni jest przez niektóre osoby utożsamiane z luksusem. Można leżeć w łóżku i bez konieczności wychodzenia włączyć ulubiony film, serial lub wysłuchać serwisu informacyjnego. Dodatkowo, z roku na rok maleją ceny standardowych telewizorów. Sprawia to, że w wielu domach urządzenia te pojawiają się w kilku pokojach. Czasem telewizor jest umieszczany w sypialni małżeńskiej, aby rodzice mogli tam oglądać swoje filmy, podczas gdy młodsi członkowie rodziny spędzają czas w salonie, przy akompaniamencie ulubionych bajek.

Jakie telewizory są najczęściej wybierane do sypialni?

Telewizor w sypialni - wady i zaletyW sypialniach najczęściej znajdują miejsce telewizory średniej wielkości. Wynika to z tego, że to salon stanowi miejsce, w którym gromadzi się rodzina i to tam z reguły oglądane są wspólnie filmy. Z kolei sypialnia to pokój wykorzystywany głównie w godzinach wieczornych, a umieszczony tam odbiornik pełni swego rodzaju funkcję pomocniczą. Warto pamiętać też o tym, że większość osób decyduje się obecnie na zakup niestandardowych modeli z funkcją SMART TV. Dzięki temu możliwe jest korzystanie z sieci za pośrednictwem telewizora. A jaki rozmiar mają z reguły telewizory umieszczane w sypialni? Najczęściej są to egzemplarze 30-calowe lub 50-calowe, o rozdzielczości Full HD lub 4K. Więcej na temat elektronicznych trendów dowiesz się z lektury artykułów dostępnych w serwisie https://elektrotrendy.pl/. Koniecznie odwiedź tę stronę jeśli czeka Cię zakup nowych sprzętów elektronicznych do domu.

Telewizor – potencjalne problemy

Nie da się zaprzeczyć, że umieszczenie telewizora w sypialni to rozwiązanie stanowiące źródło wygodnej rozrywki. Wiąże się z wieloma zaletami. Jednak nie brakuje negatywnych aspektów tego rozwiązania. Jakie są argumenty przemawiające za tym, że jest to zły pomysł, który negatywnie odbije się na zdrowiu domowników?

  • Zakłócenie rytmu dnia i nocy – sen to jedna z najważniejszych potrzeb fizjologicznych ludzkiego organizmu. Nie bez powodu sklepy z akcesoriami sypialnianymi, takie jak https://abcsnu.pl cieszą się tak dużą popularnością. Choć oglądanie filmów przyspiesza zasypianie niektórych osób – u większości działa wręcz przeciwnie. Włączając wieczorem serial można pozbawić się cennych godzin snu i zafundować sobie nieustanne zmęczenie. Nadmiar bodźców jest obecny w życiu praktycznie każdego człowieka. Warto ograniczyć ilość informacji przynajmniej w godzinach wieczornych.
  • Przyczynianie się do problemów ze snem – światło niebieskie może negatywnie wpływać na poziom melatoniny. Organizm nie może w związku z tym przygotować się do zaśnięcia i zbyt długo pozostaje w trybie czuwania. A stąd już bardzo blisko do wywołania zaburzeń snu. Przynajmniej godzinę przed snem, telewizor powinien być wyłączony. Dotyczy to również smartfonów, tabletów i komputerów.
  • Zaostrzanie objawów bezsenności – osoby zmagające się z zaburzeniami psychicznymi i problemami z bezsennością powinny zrezygnować z telewizora w sypialni. W ich przypadku bowiem szczególnie istotna jest higiena snu, w którą zdecydowanie nie wpisuje się zasypianie w towarzystwie filmów. Zamiast tego, warto kupić wygodny materac renomowanej marki – takiej jak https://hilding.pl – i wypracować nawyk czytania książek lub wykonywania przed zaśnięciem ćwiczeń oddechowych.
  • Zakłócenie przestrzeni przeznaczonej do relaksu i wypoczynku – sypialnia ma być miejscem sprzyjającym wyciszeniu. To właśnie w niej ciało i umysł powinny być w stanie się zrelaksować. Niestety wiele materiałów dostępnych w telewizji wywołuje silne emocje – śmiech, strach czy zaciekawienie to uczucia, które nie sprzyjają szybkiemu zasypianiu.
  • Zły przykład dla młodszych członków rodziny – dzieci są zachęcane przez swoich rodziców do jak najrzadszego korzystania z telewizora i komputera. Aby przekazać pociechom takie wartości, warto być dla nich inspirującym przykładem i zamienić telewizor na dobrą książkę.

Telewizor w sypialni, a aranżacja wnętrza

Z perspektywy osoby, która planuje aranżację wnętrza, to czy w sypialni znajdzie się telewizor ma duże znaczenie. Wynika to z tego, że umieszczenie go na ścianie z reguły wiąże się ze stworzeniem specyficznego wizualnego efektu, zmniejszającego optycznie pomieszczenie. Można poradzić sobie z tym problemem dzięki kilku praktycznym zabiegom. Jednym z nich jest chociażby umiejscowienie telewizora w ramie obrazowej. Ciekawym rozwiązaniem może okazać się winda sufitowa, a także zabudowa meblowa w postaci obrazu na przesuwnym panelu. Limitem jest jedynie kreatywność! Ciekawą alternatywną opcją może być umieszczenie w sypialni tradycyjnego projektora. Istnieją różne strategie aranżacyjne, dzięki którym telewizor w sypialni może prezentować się atrakcyjnie.

Telewizor w sypialni – argumenty za i przeciw

Telewizor w sypialni ma swoich zwolenników, jak i przeciwników. Z pewnością jest to wygodne rozwiązanie, które w dzisiejszych czasach nie wymaga nadmiernych nakładów finansowych obciążających domowy budżet. Dzięki temu, możliwe jest zapewnienie sobie łatwego źródła rozrywki w godzinach wieczornych. Jednak taka bliskość ekranu może prowadzić do korzystania z niego w nadmiernych ilościach. A to ma negatywny wpływ na zdrowie fizyczne i psychiczne. Prowadzi bowiem do niedoborów snu, nadmiernego zmęczenia i przebodźcowania. Nie istnieje więc jedna odpowiedź na pytanie, czy warto mieć telewizor w sypialni. Każda osoba powinna przeanalizować własne preferencje i podjąć decyzję dobrą dla siebie. Jedyne grupy ludzi, którym należałoby odradzić umieszczenie odbiornika nad łóżkiem to osoby chorujące na zaburzenia psychiczne (w tym bezsenność), dla których cenne jest dbanie o higienę snu oraz dzieci w okresie rozwoju.

Przeczytaj także: