Czytanie to jeden z najprzyjemniejszych sposobów na spędzenie czasu. Zanurzenie się w świecie ulubionej książki, poznanie nowych bohaterów, odcięcie się na moment od rzeczywistości… To coś naprawdę wspaniałego. Czytanie warto praktykować szczególnie przed snem. Jakie korzyści może nam to przynieść?

Sposób na relaks 

Każdy, kto regularnie czyta, wie, jak świetnie można się zrelaksować przy tej czynności. Czytanie pozwala nam się odprężyć, zapomnieć o bieżących sprawach i zająć umysł czymś zupełnie innym.

Nie ma wątpliwości, że czytanie to rodzaj dbania o siebie, tzw. self-care. Poświęcając się książce, realizujemy w ten sposób tak ważny czas tylko dla siebie. Dajemy sobie chwilę odpoczynku, w której nie liczy się nic poza nami i bohaterami na stronach książek. Czytanie pozwoli nam odetchnąć i oderwać się od innych nawet podczas najbardziej zabieganego dnia.

Część wieczornej rutyny

Dlaczego warto czytać przed snem?Wiadomo, że w nawykach tkwi wielka siła. Im częściej coś robimy, tym możemy liczyć na lepsze efekty. Wprowadzenie czytania do naszej wieczornej rutyny może okazać się niezwykle korzystne. Na przestrzeni czasu zauważymy, że czytanie pomaga nam się wyciszyć i zrelaksować. To bezpośrednio przełoży się na nasz sen. Jeśli będziemy zasypiać odprężeni, nasz sen będzie komfortowy, a rano będziemy czuli się wypoczęci i zadowoleni.

Z czytania możemy zrobić nasz własny rytuał. Świadomość, że mamy chwilę dla siebie, w której możemy po prostu odpocząć, przyniesie nam duży komfort. Nawet jeśli na początku nie jesteśmy przekonani do tego pomysłu, szybko zobaczymy, że czytanie przed snem stanie się jedną z ulubionych części dnia!

Alternatywa dla przeglądania social mediów 

Dla niektórych osób wieczorna rutyna składa się z długiego przeglądania social mediów. Mimo że to łatwy sposób na “relaks”, to zajęcie jest bierne i w żaden sposób nas nie rozwija. Co więcej, używanie telefonu przed zaśnięciem negatywnie wpływa na nasz sen. Narażanie się na długotrwały efekt niebieskiego światła, jaki emitują ekran, może znacznie pogorszyć nasz wypoczynek. Nasze oczy nie będą mieć ani chwili, by odpocząć.

Czytanie to świetna alternatywa dla przeglądania social mediów. W ten sposób unikamy negatywnych bodźców, a do tego rozwijamy naszą pamięć i poprawiamy koncentrację. To bez wątpienia zdrowszy sposób na spędzenie tego czasu przed snem.

Co warto czytać przed snem?

Przed snem warto zdecydować się na książki, które pomogą nam się wyciszyć i zrelaksować. Postawmy raczej na przyjemne, ciekawe lektury, które będą ciekawe i przyjemne, ale nas nie przytłoczą. Dobrze, gdyby również pobudzały naszą wyobraźnię – kto wie, może dzięki temu zapewnimy sobie interesujące sny, w których doświadczymy tego, co postacie z książki?

Powinniśmy zadbać również o komfortową przestrzeń, w której możemy oddać się czytaniu. Zadbajmy o dobrą pościel, ale i pozostałe elementy, takie jak kołdra 4 pory roku czy białe prześcieradło, które zapewnią wygodę i komfort. Niezwykle istotnym elementem jest materac – musi być dopasowany do naszych potrzeb i preferencji. W ten sposób zagwarantujemy sobie najwyższy komfort. Na dopasowanym, miękkim materacu czytanie będzie jeszcze przyjemniejsze!

Nie ma wątpliwości, że czytanie niesie ze sobą wiele korzyści. Wprowadzenie książek do swojej wieczornej rutyny pomoże nam się wyciszyć i zrelaksować. Będzie również zdecydowanie zdrowsze niż spędzanie dużej ilości czasu przed telefonem. Czytanie przed snem to coś, o co zdecydowanie warto zadbać.