Szacuje się, że w dzisiejszych czasach choroby biegunkowe to jedne z częstszych powodów zgłaszania się do lekarza. Dotyczy zarówno osób młodszych, jak i starszych. Jednak czy wiemy, że istnieje kilka rodzajów biegunki oraz może mieć ona wiele różnych przyczyn? W tym artykule znajduje się garść faktów na temat biegunki oraz sprawdzone sposoby na jej skuteczne pokonanie!
Czym jest biegunka?
Biegunka, z łac. diarrhoea, którą potocznie określamy rozwolnieniem, to zaburzenie prawidłowego rytmu defekacji. Charakteryzuje się oddawaniem co najmniej trzech luźnych, (wodnistych) stolców na dobę. Wyróżnia się trzy podstawowe mechanizmy biegunki, czyli:
- biegunka osmotyczna – wynika z obecności w świetle jelita niewchłanialnych substancji osmotycznie czynnych,
- biegunka wydzielnicza – spowodowana działaniem wirusów i enterotoksyn bakteryjnych, przez co dochodzi do nadmiernego wydzielania do jelit dużych ilości wody oraz elektrolitów.
- biegunka zapalna – powstała wskutek uszkodzenia jelit
Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki?
Biegunka może mieć wiele przyczyn, jednak za najczęstsze uznaje się przede wszystkim:
- zmiany hormonalne oraz wzmożona kurczliwość macicy wpływająca na przyspieszenie pasażu jelit, towarzyszące kobietom przed lub podczas miesiączki,
- stres oraz związany z nim nadmiar wydzielanych kwasów trawiennych, które uwalniają się pod wpływem adrenaliny,
- nadmierne spożywanie alkoholu wysokoprocentowego, które prowadzi do uszkodzenia enterocytów,
- spożywanie przegotowanej wody, niemytych warzyw czy owoców u podróżujących do krajów o niskim reżimie sanitarnym,
- alergie i nietolerancje pokarmowe, związane np. z nietolerancją laktozy czy fruktozy,
- działania niepożądane niektórych leków, takich jak np. metformina, hormony tarczycy, niesteroidowe leki przeciwzapalne, leki antyarytmiczne czy leki stosowane w leczeniu nadciśnienia,
- zatrucie pokarmowe o etiologii wirusowej lub bakteryjnej,
- zakończenie leczenia antybiotykami.
Warto także zwrócić uwagę na objawy towarzyszące ogólne, takie jak gorączka, utrata apetytu czy osłabienie, gdyż wymagają one dodatkowej i często pilnej wizyty u lekarza. Nie zapominajmy także, że biegunka u noworodków może zagrażać życiu, gdyż prowadzi do stanu zagrożenia życia. Natomiast biegunka w ciąży nie powinna wzbudzać niepokoju przyszłej mamy – jest to często niegroźny objaw wynikający ze zmian hormonalnych.
Jak przebiega leczenie biegunki?
Biegunkę można leczyć w sposób farmakologiczny z pomocą loperamidu, który jest dostępny w aptece bez recepty. Powoduje on zwolnienie motoryki jelit, co jest wskazane jedynie w łagodnych przypadkach biegunki występującej bez gorączki, silnych bólów brzucha czy domieszki krwi w kale. Inny mechanizm wykazuje diosmektyt, który powleka błonę śluzową przewodu pokarmowego, tym samym skracając czas występowania nieprzyjemnych objawów. W czasie biegunki zaleca się także utrzymanie dobrego stanu nawodnienia. Obejmuje to przyjmowanie elektrolitów, które zawierają sole mineralne oraz glukozę o niskiej osmolarności. W aptece możemy znaleźć wiele gotowych preparatów, które możemy stosować kilka razy na dobę. Mają one również zastosowanie w czasie wymiotów lub upałów, gdyż wówczas dochodzi do wzmożonej utraty i soli mineralnych. W przypadku biegunki ostrej czy poantybiotykowej zaleca się także stosowanie probiotyków oraz prebiotyków. Pozwolą one na przywrócenie naturalnej równowagi pomiędzy dobroczynnymi a szkodliwymi drobnoustrojami. Oprócz stosowania loperamidu, diosmektytu, elektrolitów oraz probiotyków wraz z prebiotykami warto się także wspomóc domowymi sposobami na biegunkę!
Domowe sposoby na biegunkę
Nie od dziś wiadomo, że leczenie wielu schorzeń może być wspomagane domowymi sposobami. Tak też jest w przypadku biegunki. Oto trzy najczęściej stosowane metody, dzięki którym możemy szybko pokonać biegunkę!
Zioła
Nie od dziś wiadomo, że zioła mogą wspomóc terapię wielu schorzeń – w tym jak się okazuje, biegunki. Możemy tutaj posłużyć się naparem z rumianku, szałwii oraz nagietka, które mają działanie przeciwzapalne i antyseptyczne. Świetną propozycją będzie także mięta, która charakteryzuje się działaniem rozkurczowym i łagodzącym ból brzucha podczas biegunki. Można również wypróbować napar z kolendry, pierwiosnka lub kopru włoskiego.
Lekkostrawne potrawy
Podstawowym elementem domowego leczenia biegunki jest odpowiednia dieta. Bezwzględnie przeciwwskazane jest spożywanie alkoholu, kawy czy napojów gazowanych. Zaleca się natomiast lekkostrawne potrawy, które mogą składać się z bananów, gotowanej marchewki czy gotowanych ziemniaków. Oprócz tego możemy spożywać kleik ryżowy. Ograniczmy natomiast błonnik, który ma działanie stymulujące pracę jelit.
Odpoczynek
W przypadku biegunki spowodowanej innymi schorzeniami np. zatruciem pokarmowym lub stresem zaleca się również odpoczynek. Wynika to z faktu, iż nasz organizm jest już dość osłabiony, a w czasie zdrowego wypoczynku będzie mógł właściwe zregenerować. W tym celu warto zainwestować w komfortowe łóżko, które składa się z materaca dostępnego na www.hilding.pl. Wiele modeli, takich jak Hilding Electro jest również dostępnych w sklepie internetowym Senna Materace.
Biegunka jest w stanie wielu z nas wykluczyć z prawidłowego funkcjonowania w ciągu dnia. Można jednak z nią w łatwy sposób walczyć – wystarczy tylko wiedzieć jak! Znając domowe sposoby oraz mając pod ręką skuteczne środki, z pewnością szybko ją pokonamy.