Z każdym rokiem nasze dziecko staje się coraz starsze i choć w zawsze będzie dla nas słodkim maluszkiem, to w końcu przyjdzie czas kiedy zada nam to jedno ważne pytanie. “Mamo, tato, czy mogę nocować u znajomych?” – wielu z nas jest przerażony tą perspektywą. Jednak czy to aby na pewno bezpieczne? I jak przygotować nastolatka do spędzenia nocy poza domem? Oto garść najważniejszych informacji, które powinien znać każdy rodzic!

Jakie są zalety nocowania dziecka u znajomych?

Pierwsze pomysły na nocowanie pojawiają się w chwili, gdy dziecko ma sześć, siedem czy osiem lat. Jednak najczęściej nie dochodzą one do skutku, bo dziecko się zbyt boi. Wraz z czasem, w wieku nastoletnim nasza pociecha staje się bardziej odważna i chce spędzać więcej czasu ze swoimi rówieśnikami. Jednak, czy warto na to pozwolić? Jak się okazuje, nocowanie dziecka u znajomych ma wiele zalet! Przede wszystkim:

  • to doskonała okazja do budowania pewności siebie oraz doświadczenia, która w przyszłości pozwoli lepiej radzić sobie w stresujących sytuacjach,
  • pozwala na kształtowanie samodzielności, która przyda się w późniejszych latach,
  • okazja do utrwalania relacji oraz jej pogłębiania, przez co nastolatek znajduje oparcie nie tylko w rodzicach, ale także prawdziwym przyjacielu.

Nocowanie dziecka u znajomych to również szansa dla rodziców na spokój w domu. Wówczas możemy zająć się sobą, odpocząć od codziennych obowiązków i naładować akumulatory.

Nocowanie - kiedy pozwolić nastolatkowi spać u znajomych oraz zapraszać na noc?Jak przygotować dziecko do nocowania u znajomych?

Przygotowania do nocowania czas zacząć! W pierwszej kolejności należy się spakować. Znajdźmy zatem plecak lub małą walizkę, jeśli wizyta ma trwać więcej niż jedną noc. Uwzględnia się tutaj głównie telefon z ładowarką – w końcu kontakt z dzieckiem musi być! Inną kwestią są ulubione gry na komputer czy gry planszowe. Tak naprawdę nie jesteśmy w stanie zakłócić nocowania, a jeśli dziecko będzie chciało, to i tak spędzi z przyjacielem cala noc na grach, zabawach czy pogaduchach. Oprócz tych dwóch kwestii nie zapominamy także o ciuchach, przyborach kosmetycznych czy materacu nawierzchniowym. A dlaczego?

Ciuchy i inne akcesoria

Podstawową kwestią jest zabranie ze sobą piżamy oraz ciuchów na przebranie. W tym przypadku warto zachęcić nastolatka, aby zabrał ze sobą ubrania na przebranie – w końcu nigdy nie wiadomo, czy się czymś nie pobrudzi. W przypadku pierwszego nocowania, jak i kolejnych warto zachęcić pociechę do zabrania ze sobą przedmiotu, z którym zazwyczaj śpi. Mała poduszka, ulubiony kocyk lub przytulanka z pewnością pomoże poczuć się bezpieczniej w obcym miejscu.

Przybory kosmetyczne

Oczywiście nie mogłoby się obejść bez przyborów do kąpania, higieny oraz pielęgnacji. Ich ilość zależy tak naprawdę od stanu skóry nastolatka. Osobom z cerą bezproblemową wystarcza zwykłe kosmetyki, które może pożyczyć od znajomego. Jednak w tym wieku często dziecko zmaga się z trądzikiem, który wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Pamiętajmy zatem, aby spakować wszystkie niezbędne kosmetyki. To samo dotyczy osób cierpiących na atopowe zapalenie skóry. Oprócz tego przyda się szczoteczka do zębów, szczotka do włosów itp.

Materac nawierzchniowy

Tak naprawdę nie jesteśmy w stanie przewidzieć warunków, w jakich będzie spała nasza pociecha. Może to być wersalka, sofa lub osobne łóżko. Niezależnie od tego, warto zainwestować w wygodny materac nawierzchniowy. Jest to kilkucentymetrowa mata piankowa, która w zależności od rodzaju jest w stanie znacząco zmiękczyć lub utwardzić podłoże do spania. Gwarantuje również higieniczne i antyalergiczne warunki. Wysokiej jakości modele znajdziemy na www.hilding.pl.

Jakie są wady nocowania dziecka u znajomych?

Często zdarza się tak, że dajemy obcym ludziom zbyt duży kredyt zaufania. Może to skończyć się krzywdą, która znacząco wpłynie na zdrowie psychiczne dziecka. Z uwagi na to chcemy za wszelką cenę chronić niewinności najmłodszych. Jednak czy mimo największej wady nocowania dziecka u znajomych, warto im na to pozwolić? Jak się okazje, odcinanie kontaktów od przyjaciela lub przyjaciółki może odbić się na naszej relacji z nastolatkiem. Warto zatem rozwiązać to w inny sposób. W pierwszej kolejności poznajemy rodziców znajomych dziecka i zobaczmy ich dom. Następnie szczerze porozmawiajmy z pociechą o swoich obawach. Wyjaśnijmy, że niezależnie od pory dnia lub nocy może do nas zadzwonić – zwłaszcza, gdy dzieje się coś niedobrego. W końcu krzywda, która mogłaby się tam wydarzyć, wpłynie na całe życie dziecka.

Dlaczego warto zachęcać dziecko do zapraszania znajomych na noc?

Najważniejszą zaletą jest tutaj pełna kontrola nad tym, co dzieje się z dzieckiem. Tak naprawdę większość naszych zmartwień mija. Jedną z korzyści zapraszania znajomych nastolatka na noc jest fakt, iż mamy swoją pociechę w domu. Inną kwestią, na którą warto zwrócić uwagę, jest spanie w swoim łóżku. Jest ono idealnie dopasowane do osobistych potrzeb i preferencji dziecka, przez co zarówno ciało jak i umysł może się regenerować. Inwestując w materac Hilding Breakdance mamy pewność, że nasza pociecha zdrowo się wyśpi. Pamiętajmy również o innych akcesoriach sypialnianych, takich jak antyalergiczna kołdra i poduszka, a także pościel, która nie podrażni wrażliwej skóry. Nie ma co ukrywać, dla wielu rodziców zapraszanie znajomych dziecka na noc jest lepsze – w końcu wiemy, że nie jest narażone na żadne niebezpieczeństwo oraz wyśpi się w dogodnych warunkach.

Nie ma co ukrywać – im nasze dziecko staje się starsze, tym większą rolę w jego życiu pełnią rówieśnicy. Nic zatem dziwnego, że chcą spędzać ze swoimi znajomymi – kolegami bądź koleżankami czas poza szkołą. Istnieje wiele korzyści z nocowania dziecka, jednak pamiętajmy, aby się do niego odpowiednio przygotować oraz porozmawiać z dzieckiem. W końcu lepiej wszystko wyjaśnić i poprosić o szczerą rozmowę, niż potem cierpieć, bo dziecku stała się krzywda.