W obecnych czasach dbanie o własny wygląd jest bardzo istotne dla większości społeczeństwa. Jednym z aspektów, który przyciąga dużą uwagę, jest usuwanie niechcianego owłosienia. Włosy pod pachami, na nogach czy w okolicach bikini według wielu nie wyglądają estetycznie, dlatego też szukamy rozwiązań, które bezboleśnie i skutecznie pomogłyby nam rozprawić się z tego typu niedoskonałością. Obecnie coraz większą popularnością cieszy się depilacja laserowa, ale czy faktycznie warto się na nią decydować, skoro istnieje wiele innych metod depilacji? W tym artykule porównamy standardowe metody depilacji z innowacyjną depilacją laserową, analizując ich zalety, wady oraz kryteria, które należy brać pod uwagę przy wyborze odpowiedniej metody.

Jakie istnieją metody depilacji?

Jeśli chodzi o usuwanie owłosienia, w dzisiejszych czasach jest naprawdę w czym wybierać. Możemy się zdecydować zarówno na standardowe metody, np. golenie maszynką czy woskowanie, jak i bardziej innowacyjne rozwiązania, jakim jest między innymi depilacja laserowa. Jednakże to golenie jest najpopularniejszą i najprostszą metodą usuwania owłosienia. Wymaga ono jedynie golarki lub żyletki i może być wykonywane w domu. Nie są tu potrzebne żadne specjalistyczne umiejętności. Golenie maszynką, czy to jednorazową, czy elektryczną, jest także szybkie i skuteczne. Poza tym jest to jedna z tańszych metod depilacji, dlatego też nadal cieszy się tak dużym powodzeniem. Jedyny minus golenia to krótkotrwały efekt, ponieważ włoski odrastają w ciągu kilku dni. W zasadzie to nawet trudno nazwać proces golenia depilacją, gdyż nie polega on na usuwaniu cebulek włosów, a jedynie ich przycinaniu. Ponadto, aby golenie było naprawdę skuteczne i gwarantowało estetyczny efekt, należy je przeprowadzić dokładnie i precyzyjnie. Inaczej jest w przypadku woskowania – tutaj efekt utrzymuje się dużo dłużej, gdyż włoski są usuwane razem z cebulką. To z jednej strony skuteczniejsza i również budżetowa metoda, jednak z drugiej mocno bolesna, która powoduje podrażnienia skóry. Woskowanie można przeprowadzić samemu w domu lub w gabinecie kosmetycznym. Na podobnej zasadzie działają także plastry do depilacji. Na rynku możemy znaleźć też krem, który całkowicie bezboleśnie usuwa włoski, wręcz je “wypalając”. Ta metoda jest jednak nie zawsze skuteczna i nie każdemu się dobrze sprawdza. Poza tym może powodować podrażnienia skóry i alergie. Dużą popularnością cieszą się też depilatory, ale tutaj proces golenia także nie należy do najprzyjemniejszych. Z uwagi więc na powyższe wady poszczególnych metod, coraz więcej osób decyduje się na depilację laserową. Opiera się na zastosowaniu światła laserowego, który niszczy cebulkę włosa.

Zalety depilacji laserowej

Standardowe metody depilacji a depilacja laserowaDepilacja laserowa to naprawdę świetna alternatywa dla tradycyjnych metod depilacji. Podstawową różnicą jest tutaj sam przebieg zabiegu, gdyż odbywa się on w profesjonalnym gabinecie kosmetycznym i jest przeprowadzany przez doświadczonego specjalistę. Wykorzystuje on także laser, który działa na cebulkę włosa, podgrzewa ją i uszkadza miejsce, w którym znajdują się komórki macierzyste odpowiedzialne za jego wzrost. Jest więc to skuteczna metoda, która zapewnia długotrwały efekt, a po kilku takich sesjach włosy stają się nawet rzadsze i słabsze. Poza tym im ciemniejsze włoski posiadamy, tym zabieg depilacji laserowej jest bardziej skuteczny. Możemy zatem zapomnieć o codziennym, kłopotliwym goleniu pod prysznicem. Zabieg jest także przeprowadzany w całkowicie bezpieczny sposób. Minimalizuje to ryzyko powikłań lub uszkodzeń skóry. Depilacja laserowa jest więc doskonałym rozwiązaniem dla osób z tendencją do “truskawkowej” skóry i powstawania innych podrażnień podczas tradycyjnego golenia. To także niesamowity komfort w przeciwieństwie do standardowych metod. Depilacja laserowa jest przede wszystkim mniej bolesna.

W trosce o zdrową skórę warto też zadbać o odpowiednią ilość snu. Pomóc Ci w tym może wygodny materac dostosowany do Twoich potrzeb. Być może pod tym linkiem: https://sleepinghouse.pl/163-materace-200×190-cm znajdziesz dla siebie idealne rozwiązanie.

Wady depilacji laserowej

Choć depilacja laserowa jest naprawdę skuteczna i komfortowa, nie pozostaje bez pewnych wad. Dużym minusem jest tutaj w głównej mierze koszt takiego zabiegu. To zdecydowanie droższa opcja w porównaniu do standardowych metod depilacji. Warto jednak zauważyć, że w perspektywie lat jest to korzystniejszy wydatek, a długoterminowe korzyści mogą przewyższyć koszty krótkoterminowe. Wadą jest także wymagana seria sesji. Aby osiągnąć trwały efekt, niestety konieczne jest przeprowadzenie kilku sesji depilacji laserowej.

Jaką metodę depilacji wybrać?

Każda metoda depilacja ma swoje wady i zalety, a to, na którą się zdecydujemy, zależy od wielu czynników, takich jak preferencje osobiste, rodzaj skóry, tolerancja bólu, budżet i nasze oczekiwania co do trwałości efektu. Mało kto zwraca jednak uwagę na rodzaj skóry i włosów, które mogą mieć w tej kwestii decydujący głos. Jeśli masz jasne włosy lub wrażliwą skórę, depilacja laserowa może być niestety mniej skuteczna, ponieważ laser lepiej działa na ciemniejszych włosach. W tym wypadku standardowe metody nie są zatem wcale takim złym rozwiązaniem. Jeśli z kolei masz niski próg bólu, nie decyduj się na woskowanie. Jest to najbardziej bolesna metoda, która, choć skutecznie usuwa owłosienie, potrafi pozostawiać podrażnienia. Golenie czy depilatory chemiczne będą tutaj znacznie lepszym wyborem, jeśli zależy Ci na własnym komforcie. Trzeba jednak wziąć pod uwagę fakt, że efekt po goleniu nie jest długotrwały, a po maszynkę trzeba ponownie sięgać średnio co kilka dni, jak nie nawet codziennie, aby móc cieszyć się prawdziwie gładką skórą. Dlatego też w tym przypadku warto zdecydować się na bardziej skuteczne metody, takie jak: woskowanie, depilacja chemiczna czy laserowa. Zapewniają one brak owłosienia na znacznie dłuższy czas. Golenie nie jest jednak złą opcją, jeśli nie przeszkadza nam konieczność częstego powtarzania zabiegu lub nie możemy sobie pozwolić na droższe rozwiązania. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że depilacja laserowa jest droższą opcją jedynie na początku. To zdecydowanie bardziej opłacalna metoda w dłuższej perspektywie, ponieważ wymaga mniej powtórzeń. Aczkolwiek dla niektórych istotny jest także czas, a tradycyjne metody depilacji, które można wykonać w domu, zdecydowanie tutaj przeważają.

Podsumowując, poszczególne metody depilacji różni przede wszystkim skuteczność i koszta. Choć depilacja laserowa ma naprawdę wiele zalet i cieszy się obecnie dużą popularnością, nie jest to rozwiązanie idealne dla każdego. Trudno w prawdzie wskazać jedną, uniwersalną metodę, która będzie doskonałym wyborem dla wszystkich. To, co jest najlepsze, będzie zależało od naszych indywidualnych preferencji i warunków.

Przeczytaj także:

  1. Roztocza w łóżku – jak sobie z nimi poradzić?
  2. Łóżko z europalet: jak to zrobić? – krok po kroku
  3. Poduszka piankowa czy tradycyjna – jaką wybrać do swojej sypialni?