Zacząć dzień ze wschodem słońca, to marzenie wielu ludzi, ale dla wielu z nas, wydaje się wręcz nieosiągalnym celem. Wiele osób ma problem z dodawaniem drzemek do pierwszego budzika lub z bardzo późnym kładzeniem się spać. Jednak, kiedy wreszcie uda się wstać razem ze słońcem, to od razu można zobaczyć tego duże plusy. Wcześniejsze wstawanie ma potencjał do przekształcenia swojego życia, zwiększając efektywność, poprawiając zdrowie i pomagając osiągnąć osobiste cele. W tym artykule dowiesz się, dlaczego warto dążyć do wczesnego wstawania, jak to zrobić w sposób efektywny, oraz jakie korzyści może to przynieść dla Twojego codziennego życia. Nie czekaj i już dziś rozpocznij swoją walkę o wcześniejsze wstawanie!

Jakie są korzyści z wcześniejszego wstawania?

Wczesne wstawanie wiąże się z wieloma korzyściami, które mogą znacząco wpłynąć na jakość twojego życia. Poniżej przedstawimy kilka z nich:

 • Więcej czasu na produktywność

Wstając wcześnie, można powiedzieć, że zyskujesz dodatkowe godziny, chociaż tak naprawdę przesuwasz wszystkie czynności o kilka godzin wcześniej. Dzięki temu masz od samego rana czas na wykonywanie obowiązków domowych, pracowanie, planowanie dnia, czytanie, medytację czy ćwiczenia fizyczne. To wyjątkowa okazja do zwiększenia swojej efektywności i szybszego osiągnięcia celów.

 • Jak zacząć wcześnie wstawać?Spokój i cisza

W godzinach bardzo porannych wiele osób jeszcze śpi, co oznacza mniej hałasu i rozproszeń. To idealny czas na skupienie się i pracę, która wymaga dużego skupienia i koncentracji uwagi.

 • Rutyna i dyscyplina

Wczesne wstawanie pomaga w ustaleniu regularnej rutyny dnia, co dla niektórych osób i całych rodzin do dziś stanowi duży problem. Dzięki stworzonej rutynie organizm przyzwyczaja się do określonych godzin snu, jedzenia czy pracy, co może znacznie poprawić jakość snu i samopoczucie.

 • Zdrowszy styl życia

Wstawanie wcześnie rano sprzyja lepszemu zarządzaniu czasu, a to z kolei umożliwia na tworzenie bardziej zdrowych posiłków, regularne ich jedzenie, większą i bardziej uporządkowaną aktywność fizyczną.

 • Czas dla siebie

Wreszcie, wczesne wstawanie to czas, który można poświęcić na to, na co się chce. Możesz w tym czasie malować, czytać, chodzić na spacery czy bawić się ze swoim psem – choć on może nie być skłonny do zabawy o 5 rano. Jest to bardzo ważny czas, zwłaszcza jeśli w dalszej części dnia czeka Cię dużo obowiązków i stresu.

Jak zacząć wcześnie wstawać?

Rozpoczęcie praktyki wczesnego wstawania może być wyzwaniem, ale jest osiągalne przy odpowiednim podejściu. Oto kilka kroków, które pomogą ci zacząć wcześnie wstawać:

 • ustal cel i motywację – zacznij od zrozumienia, dlaczego chcesz wstawać wcześnie. Może to być zwiększenie efektywności, znalezienie czasu na hobby, czy po prostu lepsze wykorzystanie poranków. Określenie celu pomoże ci utrzymać motywację i będzie Ci dużo łatwiej zacząć!
 • stopniowe dostosowanie – jeśli wcześniejsze wstawanie jest dla ciebie zupełnie nowe, nie próbuj natychmiast przesunąć godziny budzenia o 3-4 godziny wstecz, ponieważ tylko się tym zniechęcisz! Zamiast tego, przesuwaj swoją godzinę wstawania stopniowo, np. o 15-30 minut co kilka dni. Dzięki temu po kilku tygodniach takiej praktyki będziesz w stanie wstawać nawet 3-4 godziny wcześniej!
 • planuj wszystko dzień wcześniej – przygotuj dzień wcześniej listę rzeczy do zrobienia na następny dzień i spakuj niezbędne rzeczy wieczorem, jeśli planujesz tego dnia wyjść z domu. To pomoże ci oszczędzić czas i uniknąć pośpiechu rano, co może tylko popsuć Twój humor.
 • ustal zdrową rutynę snu – koniecznie dbaj o regularność swojego snu oraz o ilość przespanych godzin. Staraj się iść spać i budzić się o tych samych godzinach każdego dnia, nawet w weekendy! Większość osób powinna spać od 7 do 9 godzin podczas nocy, dlatego nie ucinaj sobie czasu na ten długi odpoczynek. Pamiętaj również o dobrej jakości materacu, który będzie miał odpowiednią wielkość. My szczególnie polecamy wybrać produkt do spania o wymiarach 120×200 cm, który znajdziesz pod tym linkiem: https://sleepinghouse.pl/135-materace-120×200.
 • unikaj ekranów przed snem – nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że oglądanie telewizji przed snem czy przeglądanie mediów społecznościowych na smartfonie, sprawia, że mamy trudności związane z zaśnięciem. Spowodowane jest to niebieskim światłem emitowanym przez ekrany, które pobudzają nasz mózg do pracy, zamiast przygotować go do odpoczynku. Dlatego co najmniej godzinę przed snem odłóż telefon na półkę nocną i zajmij się czytaniem, rysowaniem czy rozwiązywaniem krzyżówek.
 • bądź konsekwentny – najważniejsza w uczeniu się wczesnego wstawania jest konsekwentność. Nieważne co by się działo, koniecznie trzymaj się swojego planu, a z całą pewnością osiągniesz pożądane rezultaty!

Pamiętaj, że każda osoba jest inna, i to, co działa dla jednej, niekoniecznie zadziała dla drugiej. Eksperymentuj z różnymi strategiami i dostosuj je do swoich potrzeb, a wkrótce będziesz wstawać wcześnie z łatwością.

Przeczytaj także:

 1. Aromatyzacja wnętrz: jak wykorzystać ją w domu
 2. Jak stworzyć atmosferę luksusu i rozkoszy w sypialni Hilding?
 3. Hotelowy luksus w Twojej sypialni