Aranżacja pokoju dziecięcego może okazać się sporym wyzwaniem dla rodziców. Mierząc się z tym problemem, trzeba bowiem wziąć pod uwagę wiele istotnych kwestii. Ponadto należy pamiętać o tym, że pokój dziecięcy powinien uwzględniać zarówno przestrzeń wypoczynkową jak i rekreacyjną. Jak zatem stworzyć idealne wnętrze dla naszej pociechy? W tym artykule znajdziesz przydatne wskazówki!
Bezpieczeństwo jako priorytet
Podczas urządzania pokoju dziecięcego niestety często umyka nam bezpieczeństwo, które powinno przecież stanowić priorytet dobrze zaaranżowanej przestrzeni dla dziecka. Nasza pociecha powinna bawić, uczyć się i spać w pewnych warunkach, które nie zagrażają jej zdrowiu. Dlatego też pamiętajmy o tym, aby eliminować ostre krawędzie oraz stosować zabezpieczenia do szafek czy kontaktów. Meble warto także przymocować do ściany, gdyż dzieci bardzo często za nie szarpią, a to może spowodować, że się przewrócą. Dobrze jest także sprawdzić materiał, z którego są wykonane meble. Powinien on być trwały i solidny, a tym samym podatny na gryzienie czy lizanie dzieci. Meble warto również skontrolować pod kątem lakieru lub farby, którą poryte są powierzchnie. Ponadto nie powinniśmy zapominać o antypoślizgowych wykładzinach lub dywanikach, które umożliwiają bezpieczną zabawę.
Dostosowanie do potrzeb i gustu dziecka
Aranżując pokój dziecka, nierzadko kierujemy się jedynie własnymi upodobaniami i gustami. Jeśli jednak nasza pociecha jest na tyle duża, że może wyrazić, co jej się najbardziej podoba, warto ją spytać o zdanie. Koniec końców to właśnie do niej będzie należał ten pokój. Unikajmy aranżacji wnętrza według tego, co nam wydaje się atrakcyjne. Potem bowiem może okazać się, że dziecku nie podoba się finalny efekt. Jego pokój powinien stanowić przestrzeń, w której przyjemnie będzie mu wypoczywać, bawić się i uczyć. Aby móc to wszystko połączyć, należy kierować się charakterem i gustem dziecka.
Funkcjonalność i elastyczność
Podczas aranżacji pokoju, musimy także pamiętać, że dzieci bardzo szybko rosną, a obecny rozkład przestrzeni może już nie być funkcjonalny za kilka lat. Dlatego też starajmy się rozplanować wnętrze w ten sposób, aby łatwo można było je przekształcić w przyszłości. Przykładowo, gospodarując miejsce na łóżko, warto pamiętać o pewnym zapasie, aby za kilka lat w tym samym miejscu mógł znaleźć się większy mebel. W tym kontekście ważny jest także podział przestrzeni – warto wyznaczyć trzy strefy, które będą służyły zabawie, nauce lub wypoczynkowi. Strefy do zabawy czy nauki powinny znaleźć się bliżej okna, gdyż wymagają dużo światła dziennego. Z kolei strefa wypoczynku, która uwzględnia łóżko, może mieć miejsce w głębszej części pokoju.
Proste utrzymywanie porządku
Wychowanie dzieci niestety zawsze wiąże się z bałaganem i raczej trudno je nauczyć sprzątania po sobie. Sprawę może jednak ułatwić tak zaaranżowany pokój, w którym utrzymywanie porządku staje się prostsze. Warto więc wyposażyć go w pojemne pojemniki, szafki, skrzynie i schowki z licznymi przegródkami. Umożliwiają one szybkie posprzątanie nawet największego bałaganu. Poza tym ważne jest to, aby były dostosowane do wielkości dziecka i umożliwiały samodzielnie z nich korzystanie. Ciekawym rozwiązaniem, które zdecydowanie warto uwzględnić jeszcze na etapie remontu pokoju, są farby zmywalne. Jak wiadomo, dzieci bardzo często malują ściany kredkami, dlatego też wybór odpowiedniej farby może być tutaj priorytetem w kwestii utrzymania czystości i estetyki wnętrza.
Dobrze zaplanowana i wyposażona przestrzeń do nauki
Strefa przeznaczona do nauki to ta część pokoju dziecka, której nie powinniśmy zaniedbywać podczas aranżacji. Wybór “pierwszego lepszego” biurka oraz krzesła na pewno nie będzie dobrym rozwiązaniem. Warto stworzyć ergonomiczną przestrzeń, która będzie zachęcać dziecko do efektywnej nauki. Kluczowe jest tutaj krzesło, które powinno być dopasowane do wieku dziecka, a ponadto dbać o prawidłową postawę podczas nauki. Wysokość biurka i jego wielkość także nie pozostają bez znaczenia. Warto również zadbać o dodatki, które będą pobudzać kreatywność dziecka. Tablica magnetyczna lub korkowa, organizery czy półki na książki będą doskonałym rozwiązaniem.
Przestrzeń do wypoczynku – o czym nie zapominać?
Dobrze zorganizowana przestrzeń wypoczynkowa jest jednak najważniejszym aspektem pokoju dziecięcego. Dużą rolę odgrywa w szczególności samo łóżko, które wymaga odpowiedniego wyposażenia. Wbrew pozorom duża ilość poduszek i pluszaków nie jest jednak najlepszym wyborem. Dlaczego? Ponieważ duża ilość tekstyliów to siedliska bakterii i roztoczy, które negatywni wpływają na zdrowie dziecka. Starajmy się zatem unikać przepychu w kwestii wyposażenia łóżka naszego malucha. Stawiajmy raczej na proste rozwiązania, pamiętając o tym, aby wybierać sprawdzone produkty wysokiej jakości. Zadbajmy więc o odpowiednią poduszkę, kołdrę oraz pościel. Nie zapominajmy też o wygodnym materacu, który warunkuje zdrowy sen. Pod tym linkiem: https://sleepinghouse.pl/157-materace-80×190-cm znajdziesz wiele doskonałych modeli materaców w rozmiarze 80 × 190 idealnym do wymiarów łóżka dziecięcego.
Umiar kolorystyczny
Wielu z nas jest błędnie przekonanych, że pokój dziecięcy powinien być kolorowy i jaskrawy. Natłok barw we wnętrzach nie jest jednak dobrym rozwiązaniem, gdyż może negatywnie wpływać na koncentrację, a nawet wywoływać niepokój czy rozdrażnienie. Dlatego powinniśmy stawiać raczej na stonowane kolory i nie stosować więcej niż 3-4 barw w jednym pomieszczeniu, a zwłaszcza w pokoju dziecięcym. Umiar kolorystyczny pozwoli także zachować estetykę wnętrza oraz rozładować napięcie dziecka po całym dniu.
Aranżacja pokoju dziecięcego to z jednej strony fascynujące zadanie, a z drugiej dość trudne. Jednakże z zachowaniem powyższych wskazówek jesteśmy w stanie stworzyć idealną przestrzeń zarówno pod kątem wypoczynku, jak i zabawy i nauki. Pamiętajmy, że jest to miejsce, gdzie dzieci spędzają czas, rozwijają swoje pasje i marzenia, dlatego tak istotne jest stworzenie dla nich przyjaznego i wyjątkowego wnętrza.
Przeczytaj także: