Zapewne każdy z nas doświadczył chwili niepewności, stojąc przed pralką z myślą: „A co, jeśli coś zepsuję?” czy „Czy naprawdę wiem, jak prać ubrania?’’. Dzieje się tak przede wszystkim wtedy, kiedy rozpoczynamy samodzielne życie i wyprowadzamy się z domu rodzinnego. Dla wszystkich tych, którzy właśnie znajdują się w takiej sytuacji lub chcą podszlifować swoją metodę prania, przygotowaliśmy kompleksowy instruktaż dla początkujących. Jak dzielić pranie? Jakie są najpopularniejsze tryby w pralce? Jakie detergenty do prania są najlepsze? Jak prawidłowo wieszać pranie i je suszyć? Tego dowiesz się w poniższym artykule, dlatego, jeśli jesteś ciekawy naszych odpowiedzi, to koniecznie czytaj dalej!

Instruktaż robienia prania dla początkujących

Pranie to jedna z podstawowych czynności domowych, ale dla niektórych może wydawać się skomplikowana. Poniżej przedstawimy krok po kroku, jak poprawnie wykonywać pranie:

Instruktaż robienia prania dla początkującychPodział ubrań

Podział ubrań przed praniem to kluczowy krok, który pozwala uniknąć ewentualnych problemów, takich jak skurczenie się tkanin, nadmierne ich rozciągnięcie czy zabarwienie materiałów innymi tkaninami. Najlepiej podzielić ubrania według kilku kategorii: kolor, rodzaj tkaniny czy stopień zabrudzenia. Jeśli chodzi o pierwszy podział, to warto osobno prać ubrania białe, czarne, jasne, ciemne oraz kolorowe, które nie pasują do żadnej z tych kategorii. Ciuchy, ręczniki czy pościel wykonywane są z innych materiałów, dlatego warto tutaj również rozdzielić różne tkaniny podczas prania. Bawełnę, w zależności od rodzaju rzeczy, należy prać od 30 do nawet 90 stopni Celsjusza. Trzeci podział uwzględnia stopień zabrudzenia ubrań, ponieważ niektóre z nich należy tylko odświeżyć, a inne wymagają dłuższego prania.

Wybór odpowiedniego trybu w pralce

Pralki współczesne oferują różnorodne tryby, dostosowane do różnych rodzajów tkanin i poziomów zabrudzenia. Oto kilka najpopularniejszych trybów, które zazwyczaj można znaleźć w pralkach:

  • standardowy/codzienny – to podstawowy tryb do codziennego prania ubrań o normalnym stopniu zabrudzenia. Najlepiej nadaje się do czyszczenia ubrań, które nosimy na co dzień, prania ręczników oraz pościeli. Cały proces trwa od godziny do dwóch.
  • ekologiczny/eko – ten tryb ma na celu oszczędność energii i wody podczas całego cyklu prania. Temperatura wody jest w tym trybie zazwyczaj niższa, co pomaga zmniejszyć zużycie energii elektrycznej. Pranie eko może trwać nawet cztery godziny, dlatego warto go włączyć wtedy, kiedy mamy dużo czasu.
  • delikatny – ten tryb jest przeznaczony do prania delikatnych tkanin, takich jak jedwab, koronka czy bielizna. Można w nim prać również ubranka dla niemowląt i noworodków. Temperatura wody jest niższa, a cykl jest łagodniejszy, aby uniknąć uszkodzeń.
  • szybki – cykl ten jest skróconą wersją standardowego trybu, idealną opcją do szybkiego odświeżenia lekko zabrudzonych ubrań w krótkim czasie. Cały proces prania trwa maksymalnie 45 minut.
  • sportowy – niektóre pralki mają w swoich opcjach pranie sportowe, które tak, jak sama nazwa wskazuje, dedykowane jest ubraniom sportowym. Są one często mocno zabrudzone i przepocone, dlatego mocny tryb sportowy z całą pewnością da radę je odświeżyć.

Detergenty

Podczas prania używamy różnych rodzajów detergentów, które pomagają w efektywnym usunięciu plam, zapachów i zabrudzeń. Co jest niezbędne do wykonania prania?

  • płyn do prania – najbardziej popularna forma detergentu do prania. Jest łatwy w użyciu, dobrze rozpuszcza się w wodzie i skutecznie usuwa plamy.
  • proszek do prania – kiedyś cieszył się większą popularnością, ale nadal jest używany. Świetnie sobie radzi z różnymi zabrudzeniami.
  • kapsułki do prania – od kilku lat podbijają one serca prawie każdej osoby. W jednej kapsułce znajdują się detergenty piorące oraz zapachowe, więc jest to bardzo kompleksowa opcja.
  • płyn do płukania – ten produkt służy do nadania tkaninom pięknego zapachu oraz zmiękczenia materiałów, które po praniu mogą być nieco sztywne.
  • perełki/perfumy do prania – dodatkowym produktem, który naszym zdaniem jest idealny dla osób, które chcą mieć pięknie pachnące pranie, są perełki lub perfumy do prania. Jest to zapachowy dodatek, który wrzuca się lub wlewa bezpośrednio do bębna pralki.

Suszenie

Suszenie prania to ostatni krok, aby otrzymać czyste i pachnące ubrania, ręczniki czy pościel. Pranie suszyć najlepiej na suszarce, prawidłowo je rozwieszając. Jeśli chcesz uzyskać efekt zapachu świeżego prania, to najlepiej suszarkę postawić na balkonie, tarasie czy w ogrodzie, jeśli masz taką możliwość. Kiedy jednak mieszkasz w mieszkaniu, które nie ma balkonu, to zawsze susz pranie przy otwartym oknie, aby uniknąć pojawienia się zapachu stęchlizny.

Teraz już na pewno wiesz, jak poprawnie prać pranie. Jeśli nadal czujesz lekką niepewność, to nie martw się – z czasem nabierzesz takiej wprawy w robieniu prania, że będziesz mógł je robić prawie z zamkniętymi oczami! Zrobienie kilku prań w ciągu jednego dnia, a dodatkowo go rozwieszanie, może być naprawdę męczące, dlatego należy Ci się dobry odpoczynek. Jakościowy sen zapewnić może doskonałej jakości materac o wymiarach 140×190 cm, który znajdziesz tutaj: https://sennamaterace.pl/117-materace-140×190.

Przeczytaj także:

  1. Materace z kokosem – dla kogo są polecane?
  2. Jak wyprać kołdrę? Poznaj kilka praktycznych porad!
  3. Wypełnienie poduszki a pranie