Ferie zimowe to doskonała okazja na wypoczynek – zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Warto wykorzystać ten okres w roku, aby naładować baterie i zyskać nowe siły na naukę i pracę. Jednak zaplanowanie idealnego wyjazdu wcale nie należy do najłatwiejszych zadań. Skorzystaj z naszych rad i zorganizuj prawdziwy urlop marzeń!

Gdzie jechać w ferie?

Miejsc, w które można wyjechać podczas ferii zimowych, jest praktycznie nieskończona ilość. Wszystko zależy od osobistych upodobań, zainteresowań, budżetu, a także aktualnej sytuacji zdrowotnej i politycznej na świecie. Poniżej kilka naszych propozycji.

  • Polskie góry – miłośnicy sportów zimowych i trekkingu, mogą doskonale bawić się w polskich górach. Stoki pełne śniegu to doskonałe miejsce zabawy dla całej rodziny, a lodowiska mogą stanowić przyjemne miejsce na romantyczną randkę.
  • Zimowe wakacje na plaży – osoby, które wolą ciepło od minusowych temperatur i opadów śniegu, mogą wybrać się na Wyspy Kanaryjskie, Malediwy czy Bali. Przepiękne piaszczyste plaże to idealne miejsce na relaks. Jednak takie ferie wymagają już poświęcenia nieco większych nakładów finansowych.
  • City break – zimowy urlop może być doskonałą okazją do zwiedzenia popularnych europejskich miast. Barcelona, Praga czy Londyn to miejsca warte uwagi. Dużą zaletą jest to, że zimą panuje w nich zdecydowanie mniejsze natężenie turystów.
  • Skandynawia – jazda psimi zaprzęgami, wizyta w lodowych budowlach i podziwianie zorzy polarnej to doświadczenia, które może zaoferować Islandia, Norwegia czy Finlandia.
  • Madera – to idealna lokalizacja dla wszystkich tych, którzy lubią umiarkowaną pogodę i chcą odpocząć od polskiego wiatru i deszczu.

Idealny wyjazd dla całej rodziny

Idealne ferie zimowe - jak je zaplanować?Decydując się na wyjazd całą rodziną, razem z dziećmi, w pierwszej kolejności warto się upewnić, że wybrana lokalizacja jest bezpieczna i przystosowana do potrzeb najmłodszych. Dotyczy to m.in. dostosowania miejsca noclegowego, ale także obecności placów zabaw i różnych atrakcji, które urozmaicą maluchom czas. Poza tym duże znaczenie ma środek transportu. Konieczne jest to, aby wypożyczany samochód miał fotelik, a autobusy i pociągi były przyjazne dla rodzin z dziećmi.

Aby wyjazd się udał, należy też dobrze przygotować się do wakacji. Ubrania, zabawki, leki, książki i inne rzeczy, które pomogą utrzymać zainteresowanie, są niezbędne. Należy też zaopatrzyć się w podręczną torebkę, dzięki której możliwe będzie łatwe uzyskanie dostępu do przedmiotów potrzebnych w trakcie podróży.

W zależności od wieku dziecka nie można pominąć kwestii jedzenia. Najmłodsi będą potrzebowali ciepłego mleka, a starsze dzieci ucieszą się z dostępności menu dziecięcego w wybranej restauracji. Należy wziąć to pod uwagę, gdyż brak dostępu do żywności przeznaczonej dla maluchów może okazać się bardzo poważnym problemem, z którym ciężko będzie sobie poradzić.

Zimowe wakacje dla par

Pary, które szukają romantycznego miejsca na wspólny weekend we dwoje, powinny z wyprzedzeniem przemyśleć aktywności, na które chcą poświęcić swój czas. Degustacja lokalnych pyszności i długie rozmowy w restauracji przy świecach z pewnością będą możliwe w miastach takich, jak Rzym czy Paryż. W polskich górach można liczyć raczej na klimatyczne, lokalne zestawy mięs czy oscypków i zaśnieżone miejsca na przechadzki. Tak naprawdę ograniczenia nie istnieją! Należy po prostu dopasować lokalizację do swoich własnych potrzeb i upodobań.

We dwoje można też zrelaksować się w luksusowych SPA i ośrodkach termalnych. Wypoczynek w ciepłym basenie, masaże i zabiegi dla dwojga są doskonałą okazją do wspólnego spędzenia czasu.

Jak wybrać miejsce noclegowe?

Jednym z kluczowych czynników wpływających na to, czy wczasy będą udane, jest rozsądne wybranie miejsca noclegowego. Typ obiektu należy dopasować do swoich indywidualnych potrzeb. Jednak bez względu czy ostateczna decyzja padnie na pensjonat w górach, agroturystykę w okolicach Łomży czy renomowany hotel w Rzymie, warto upewnić się, że znajduje się tam wygodna i komfortowa sypialnia.

Przed dokonaniem rezerwacji można zapytać o materac znajdujący się w łóżku. Jeśli domowa sypialnia wyposażona jest w wygodne podłoże do spania, np. ze sklepu www.sleepinghouse.pl, a hotelowy materac będzie zużyty i niewygodny, ból pleców z pewnością zepsuje całe wczasy. Dopytać warto także o poduszki. Najlepsze są te miękkie, sprężyste i przewiewne – jak modele z asortymentu marki Hilding.pl. Na co jeszcze zwrócić uwagę? Łazienka powinna być czysta, a wybierając się na rodzinne wakacje ze starszą osobą lub wózkiem dla niemowlęcia, koniecznie należy upewnić się co do obecności działającej windy.

Transport – samochód, pociąg, a może samolot?

Na udane wakacje ma wpływ także wybrany środek transportu. Podróż z dziećmi pociągiem może być dość uciążliwa. Podobnie, jak wyjazd samochodem do Włoch. Na rodzinne wczasy najlepiej pojechać na własną rękę – w szczególności, jeśli cel znajduje się w granicach Polski. Z kolei zagraniczne wczasy z drugą połówką sugerują skorzystanie z transportu samolotowego. Niemożliwe jest jednoznaczne wskazanie, jaki środek transportu jest najlepszy. Szukając idealnej opcji, należy więc kierować się specyfiką zaplanowanych wakacji, a także indywidualnymi, personalnymi upodobaniami i potrzebami.

Zaplanowanie idealnych ferii zimowych wymaga włożenia w to sporych nakładów pracy. Przede wszystkim, konieczne jest poświęcenie czasu na uzgodnienie z pozostałymi uczestnikami wyjazdu wszelkich oczekiwań. Dopiero później można zająć się organizacją praktycznych kwestii, takich jak nocleg, transport i rezerwowanie biletów wstępu do atrakcji turystycznych.