Wino to niezwykły trunek, który uważany jest za jeden z bardziej eleganckich. W zależności od metody i roku produkcji, a także kraju pochodzenia, ma ono inne walory smakowe. Oznacza to, że sprawdzi się w wielu sytuacjach towarzyskich, jak i w czasie spokojnych wieczorów. W zależności od ilości przechowywanych w domu butelek warto postawić na wysokiej jakości stojak, które pozwoli na jego przechowywanie.

W jakich warunkach przechowywać wino w domu?

Degustacja wina polega nie tylko na piciu – warto również je wąchać, obserwować i podziwiać. Na jego właściwości wpływa wiele czynników, w tym sposób przechowywania. Do najważniejszych kwestii zalicza się:

  • odpowiednia temperatura – powinna być stała,
  • wilgotność powietrza – najlepiej w granicach 65-80%, zbyt niska wilgotność prowadzi do wyschnięcia korka i utlenienia wina, a zbyt duża – do zapleśnienia korka,
  • dostatecznie ciemne pomieszczenie – wówczas traci ono swój kolor, szybciej się starzeje oraz wydzielane są szkodliwe związki siarki,
  • zachowanie właściwej pozycji – najlepiej trzymać wino w pozycji poziomej, dzięki czemu korek jest stale nawilżony, przez co nie powstają mikroszczeliny, a tlen nie dostaje się do środka.

Gdzie przechowywać wino w domu?Jak wybrać stojak na wino?

Sklepy stacjonarne i internetowe mają w swojej ofercie wiele różnorodnych stojaków na wino. Ich wybór zależy głównie od tego, jak urządzone jest nasze wnętrze. Oznacza to, że do podstawowych kwestii, jakie należy wziąć pod uwagę przy ich wyborze zalicza się:

  • rodzaj materiału – do na rynku znajdziemy przede wszystkim drewniane i metalowe stojaki na wino,
  • kształt – dzięki niemu możemy idealnie wkomponować go w aranżację wnętrza,
  • pojemność – określa ona, ile butelek pomieści stojak,
  • rozmiar – mowa tutaj o długości, szerokości i głębokości stojaka.

Czy warto pić wino przed snem?

Nie da się zaprzeczyć – alkohol, czyli także i wino, ułatwia zasypianie. Jednak musimy pamiętać o tym, że znacząco pogarsza jego jakość, przez co budzimy się zmęczeni. Co więcej, nasze ciało nie ma możliwości pełnej regeneracji, a my możemy rano zmagać, np. z bólem mięśni. Aby móc zapewnić sobie zdrowy i spokojny sen, warto położyć się do łóżka, gdzie znajduje się materac do spania. Jest to wyjątkowy produkt, który z uwagi na unikalną budowę oraz właściwości, odpowiada za najlepsze wsparcie całej sylwetki użytkownika. Umożliwia on całkowity wypoczynek, a także wspomaga zdrowy sen. Dodatkowo na komfort snu wpływa  ciepły koc, odpowiednia poduszka i kołdra.

Stojak na wino to świetne rozwiązanie do każdego salonu. Pełni zarówno funkcję dekoracyjną, jak i umożliwia właściwe przechowywanie trunków. Świetnie sprawdzi się na rodzinnych i przyjacielskich spotkaniach.

Przeczytaj także: