Współczesny rynek oferuje nam różnego rodzaju produkty, w które możemy wyposażyć swoją sypialnię. Do nich zaliczyć można meble, dodatki czy akcesoria sypialniane. Stanowią one zbiór różnych produktów, które stanowią elementy wyposażenia łóżka, przez co są w stanie w korzystny sposób wpłynąć na zdrowy sen. Oznacza to, że wpływają na jego jakość, długość oraz głębokość. Wśród nich wyróżnia się m.in. poduszka do spania. Czym się charakteryzuje oraz na jakie czynniki warto zwrócić uwagę przy jej wyborze? 

Poduszka do spania – jak ją wybrać? 

Poduszka do spania to produkt, który w dużej mierze odpowiada za właściwe wsparcie górnych partii ciała, czyli głowy, barków oraz kręgosłupa w odcinku szyjnym. Pozwalając na ich stabilizację oraz odciążenie, zapobiega pojawianiu się bólom głowy czy karku. Jednak, aby poduszka mogła pełnić swoją funkcję, to warto wyprać ją w odpowiedni sposób. Oznacza to, że pod uwagę powinniśmy wziąć osobiste potrzeby i preferencje, do których zalicza się:

 • wysokość, wyznaczana na podstawie szerokości barków użytkownika,
 • rozmiar, czyli długość i szerokość, aczkolwiek standardowe modele mają najczęściej wymiary 70×80 cm,
 • stopień twardości, które zapobiega nadmiernemu wyginaniu się kręgosłupa szyjnego,
 • rodzaj wypełnienia, wpływający na właściwości poduszki,
 • pozycja, w jakiej śpimy, gdyż na rynku również są modele, np. dedykowane dla osób preferujących spanie na boku.

Poduszka do spania – rodzaje

Z uwagi na wypełnienie, można wyróżnić trzy rodzaje. Do coraz bardziej popularnych modeli można zaliczyć poduszki piankowe, których wypełnienie składa się z nowoczesnej pianki. Może być ona termoelastyczna, wysokoelastyczna lub lateksowe. Wyróżnia się ona niemalże idealnym dopasowaniem do anatomicznych kształtów górnych partii ciała użytkownika, przez co gwarantuje najlepsze wsparcie. Zalecana jest osobom cierpiącym na napięciowe i migrenowe bóle głowy, a także zespoły bólowe i przeciążeniowe kręgosłupa. Do znanych przez nasze babie i prababcie produktów zaliczyć można poduszki naturalne, które składają się w pełni z materiałów pochodzenia naturalnego. Oznacza to, że ich wypełnienie stanowi najczęściej puch lub pierze pochodzenia kaczego, lub gęsiego. Charakteryzują się wysokimi właściwościami termoizolacyjnymi, są one w stanie doskonale odprowadzać wilgoć, a także zapewniają przewiewność, przez co na pewno będziemy na nich dobrze spać. Dają solidne wsparcie kręgom oraz dopasowują się do kształtu głowy czy szyi. Podobnie jak w przypadku modeli syntetycznych, będą optymalnym wyborem dla praktycznie każdej osoby. Natomiast, poduszki syntetyczne to produkty, co do których wielu z nas się waha. Niesłusznie, gdyż również zapewniają zdrowy i spokojny sen. W ich wnętrzu najczęściej znajdziemy włókna syntetyczne lub poliestrowe, które odznaczają się antyalergicznością, wytrzymałością, trwałością oraz odpornością na spieranie – nawet przy wielokrotnym praniu.

Poduszka do spania a pozycja snu

Poduszka - jak ją wybrać w zależności od preferowanej pozycji do spania?Mało kto z nas zdaje sobie sprawę z tego, że na rynku mamy dostęp do poduszek o różnych kształtach czy wymiarach. Najczęściej patrzymy na nie kątem oka, bo po co nam coś takiego w sypialni. Warto jednak zaznaczyć, że wszystkie modele dostępne na współczesnym rynku zostały po coś stworzone. Tego typu poduszki nie są wynaturzeniem, a specjalnie stworzonymi modelami, które możemy dopasować do pozycji, w jakiej lubimy spać. Z uwagi na pozycje snu, w sklepach stacjonarnych i internetowych możemy znaleźć:

 • poduszki dla osób śpiących na brzuchu,
 • poduszki dla osób śpiących na boku,
 • poduszki dla osób śpiących na plecach.

Z czego powinno składać się odpowiednio skomponowane łóżko? 

Poduszka jest oczywiście ważnym elementem wyposażenia łóżka, jednak nie można zapomnieć również o innych produktach. Wśród nich znajdują się materace do spania, czyli produkty, które zostały stworzone w celu zwiększenia jakości i komfortu wypoczynku. Stworzono je specjalnie w celu zagwarantowania nam komfortowych warunków do snu, a wszystko to z uwagi na wyjątkową budowę oraz innowacyjne właściwości, które wynikają z rodzaju zastosowanego wypełnienia. Do najpopularniejszego zalicza się pianka, która jest miękka i lekka oraz nowoczesne sprężyny kieszeniowe. Na współczesnym rynku wyróżnić można również modele hybrydowe, czyli takie, które łączą w sobie najlepsze cechy obu tych modeli. Jednak, po co w ogóle są materace? Otóż są one w stanie idealnie dopasować się do anatomicznych kształtów ciała użytkownika, przez co zapewniają najlepsze wsparcie dla kręgosłupa oraz całej sylwetki. W ten sposób gwarantują regenerację pod kątem fizycznym, jak i psychicznym. Co więcej, redukują dolegliwości bólowe ze strony pleców, a także zapobiegają rozwijaniu się schorzeń lub wad postawy. Jednak, aby materace do spania mogły we właściwy sposób pełnić swoją funkcję, to warto przy wyborze uwzględnić osobiste potrzeby i preferencje, do których zalicza się:

 • rozmiar, czyli długość i szerokość,
 • twardość,
 • rodzaj wypełnienia.

Inne akcesoria sypialniane korzystnie wpływające na sen

Oczywiście oprócz poduszki i materaca w łóżku znajdziemy również innego rodzaju akcesoria sypialniane. Do nich zalicza się między innymi:

 • stelaż – konstrukcja składająca się z ramy i listewek, które odpowiadają za wsparcie materaca, zwiększenie wentylacji wypełnienia oraz przedłużenie jego żywotności,
 • kołdra – zapewnia nam komfort termiczny w czasie snu oraz przyjemnie otula ciało,
 • ochraniacz na materac – chroni materac przed zabrudzeniem, zanieczyszczeniami oraz, w przypadku modeli wodoodpornych, zawilgoceniem,
 • prześcieradło – oddziela strukturę materaca od ciała użytkownika, pozwala na utrzymanie go w czystości przez długi czas oraz pozwala na zwiększenie higieniczności snu,
 • pościel – zestaw poszewek na kołdrę i poduszkę, zwiększając komfort snu.

Nie każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, że na sen poświęcamy średnio ⅓ swojego życia, czyli szeroko około ośmiu godzin dziennie. Z uwagi na to, warto już dziś zacząć myśleć o tym, jak zapewnić sobie zdrowy i spokojny sen. Dużą rolę odgrywa w tym odpowiednio dopasowana do naszych potrzeb i preferencji poduszka do spania, a także inne elementy wyposażenia łóżka. Wśród nich uwzględnia się materac, kołdrę czy stelaż.

Przeczytaj także: