Szkoła, praca czy domowe obowiązki to podstawowe kwestie, które przyczyniają się do narastającego w ciągu dnia zmęczenia. Nic zatem dziwnego, że wieczorem każdy z nas chciałby udać się do sypialni i po prostu odpocząć. Jednak nie zawsze możemy cieszyć się zdrowym i spokojnym wypoczynkiem. Wszystko z uwagi na liczne czynniki, które mogą zarówno pozytywnie, jak i negatywnie na niego oddziaływać. A jaką rolę pełni higiena snu?

Czym są zasady higieny snu? 

Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że istnieje zbiór norm i zachowań, których wdrożenie w życie może w znaczący sposób poprawić jakość, a nawet długość wypoczynku. Mowa tutaj o zasadach higieny snu, których przestrzeganie w regularny sposób może pozwolić nam się zdrowo wyspać. Do podstawowych kwestii zalicza się:

  • lekkostrawną kolację,
  • spożywanie ostatniego posiłku trzy godziny przed położeniem się do łóżka,
  • unikanie kofeiny czy alkoholu w godzinach wieczornych,
  • unikanie drzemek w ciągu dnia,
  • ustalenie jednej godziny wstawania i kładzenia się od łóżka,
  • stworzenie odpowiedniego klimatu w sypialni,
  • zwiększenie poziomu aktywności fizycznej.

Dlaczego warto przestrzegać zasad higieny snu? 

Jak brzmią podstawowe zasady higieny snu?Poprzez zmianę stylu życia lub nawet kilku zachowań w ciągu dnia, możemy w znacznym stopniu poprawić swój sen. Co więcej, często przyczynia się to do zdrowego wypoczynku, czyli takiego, po którym budzimy się wyspani, pełni energii oraz w dobrym humorze. Wyróżnia się on wysoką jakością, odpowiednią długością oraz głębokością, przez co korzystnie wpływa na całkowitą regenerację organizmu – zarówno pod kątem fizycznym, jak i psychicznym. W ten sposób oddziałuje również na liczne procesy fizjologiczne oraz właściwe funkcjonowanie układów, w tym nerwowego, krwionośnego czy pokarmowego.

Zdrowy sen a wygodne łóżko

Nic tak bardzo nie wpływa na zdrowy sen, jak odpowiednio skomponowane łóżko. Powinno ono składać się przede wszystkim z podłoża, które uwzględnia osobiste potrzeby i preferencje użytkownika. Najlepszym wyborem jest materac do spania, który poprzez niemalże idealne dopasowanie się do anatomicznych kształtów ciała użytkownika, jest w stanie zapewnić najlepsze wsparcie kręgosłupa oraz całej sylwetki. Nie zapominajmy również o innych elementach, takich jak poduszka, dbająca o właściwe ułożenie głowy, barków czy kręgosłupa w odcinku szyjnym, a także kołdry, która zapewnia właściwy komfort termiczny.

Szacuje się, że każdy z nas poświęca ⅓ swojego życia na sen. W tym czasie nasze ciało regeneruje się, zarówno pod kątem fizycznym, jak i psychicznym. Z uwagi na to, warto już dziś zadbać nie tylko o najlepsze warunki do wypoczywania.

Podziękowania za współpracę przy pisaniu artykułu dla Cheval – Sklep Jeździecki

Przeczytaj także: