Mimo że każdy z nas doświadczył tego uczucia chociaż raz w życiu, często ciężko nam wytłumaczyć, czym tak naprawdę jest samotność. Możemy odczuwać ją nie tylko spędzając czas samemu – czasem nawet wśród innych osób poczujemy się samotnie. Jak sobie z tym poradzić? Dowiedz się więcej! 

Na czym polega samotność? 

Samotność to dręczące nas poczucie odosobnienia, przez które czujemy się odcięci od innych ludzi i pozostawieni sami sobie. Wynika z różnych przyczyn – traumatycznych przeżyć, trudności w nawiązywaniu relacji czy złego samopoczucia. Samotność może dać o sobie znać w różnych momentach – nawet wtedy, gdy przebywamy z innymi osobami. Nie posiadając jakościowych relacji, takie odczucie może dopaść nas w każdej chwili. Jeśli nie poradzimy sobie z nim, będzie co jakiś czas do nas wracać. Miejmy na uwadze, że samotni możemy być również z wyboru – nie angażowanie się w nowe znajomości jest naszą własną decyzją. To jednak wcale nie ułatwia sprawy – nawet wtedy, gdy sami wybraliśmy tę drogę, osamotnienie może nam doskwierać.

Samotność a bycie samym 

Nie każde spędzanie czasu samemu będzie wiązało się z samotnością. Wręcz przeciwnie – jeśli nauczymy się czerpać przyjemność z samodzielnych wyjść, sprawi nam to wielką radość. Umiejętność bycia samemu jest niezwykle cenna, ponieważ to dzięki niej możemy cieszyć się z różnych rzeczy i przeżywać nowe doświadczenia bez konieczności czekania na drugą stronę. Bycie samemu uczy niezależności, umożliwia nam też wejrzenie w głąb siebie i lepsze poznanie swojej osoby. Ma ono związek z samoakceptacją i miłością do samego siebie – to właśnie te aspekty pomagają nam spędzać czas samemu i odnosić z tego wielką przyjemność.

Samotność zaś pojawia się wtedy, kiedy poczucie osamotnienia jest na tyle silne, że nie umiemy sobie z nim poradzić. Być może brakuje nam bliskiej osoby, której nikt nie jest w stanie zastąpić – temu znacznie ciężej będzie nam się przeciwstawić. Jeśli zauważymy, że bycia samemu zmieniamy się w bycie samotnym, musimy o siebie odpowiednio zadbać.

Jakie osoby są najbardziej samotne? 

Warto uzmysłowić sobie, jakie osoby są najbardziej narażone na samotność, ponieważ w ten sposób możemy zdać sobie sprawę, czy ktoś z naszego otoczenia nie potrzebuje wsparcia. Niestety, jednak samotność to powszechny problem, który dotyka coraz większej liczby osób.

Jak poradzić sobie z samotnością?Wpływ na to ma szybki tryb życia, w którym wielu z nas się zatraca. W natłoku obowiązków często zapominamy o tym, aby pielęgnować nasze relacje. Brakuje nam czasu, by spotkać się z bliskimi i na spokojnie cieszyć się rozmową. Te aspekty znacząco oddziałują na pogorszenie naszego samopoczucia. Nawet jeśli będąc pogrążeni pracą tego nie zauważamy, gdy na moment przystaniemy, uświadomimy sobie, jak wielka doskwiera nam samotność. Ta świadomość może okazać się bardzo przytłaczająca.

Szczególną uwagę poświęćmy również osobom starszym. Starość wiąże się z różnymi ograniczeniami, które mogą sprawić, że senior poczuje się wykluczony. Ciężej jest mu porozumieć się z młodszym pokoleniem i nadążyć za szybko zmieniającym się światem – to wszystko może przyczynić się do pojawienia się w nim poczucia osamotnienia. Takie osoby muszą też radzić sobie z rozłąką bliskich, którzy na przestrzeni lat odeszli. Tak trudne wspomnienia zdecydowanie nie pomagają w walce z samotnością. Podobne odczucia mogą mieć osoby chore, które często również zmagają się z wykluczeniem. Bycie w tak ciężkiej sytuacji buduje przeświadczenie, że nikt nie jest w stanie ich zrozumieć.

Szczególny przypadek to osoby młode, które, wystawiane na różne próby i stawiające czoło nowym wyzwaniom nierzadko czują się w tym pozostawione same sobie. Przejście w dorosłość i zderzenie się z tym, jak naprawdę wygląda rzeczywistość, może być dla nich wyjątkowo przykrym doświadczeniem. Pojawia się to zwłaszcza wtedy, kiedy młodzi dorośli nie posiadają odpowiednich wzorców w postaci rodziców lub bliskich. Nie mając wzoru, według którego mogliby postępować, czują się zagubieni i osamotnieni.

Jak poradzić sobie z samotnością? 

Odczuwanie samotności może mieć znaczący wpływ na nasze zdrowie. Z tego względu nie powinniśmy bagatelizować swoich uczuć – przyjrzyjmy się dokładnie temu, przez co przechodzimy. Tłumienie emocji czy zaprzeczanie im wyjdzie nam jedynie na szkodę.

To właśnie pierwszy krok do poradzenia sobie z samotnością – należy przyznać się przed sobą samym, jak się czujemy. Mimo że ta świadomość może nie być łatwa, pomoże nam to w dalszej drodze. Jednym z najbardziej podstawowych sposobów, od jakich możemy zacząć, jest znalezienie ciekawego zajęcia, które sprawdzi się w zajęciu naszych myśli. Poprzez rozwijanie hobby odkryjemy ukrytą w sobie kreatywność i wyobraźnię, a do tego poprawimy naszą samoocenę. Udowodnimy sobie, jak wiele potrafimy – taka dawka motywacji przyda się też w innych aspektach naszego życia.

Niewątpliwie pierwszą rzeczą, jaką przyjdzie nam do głowy, jeśli chodzi o walkę z samotnością, będzie… wyjście do ludzi. Niestety, nie jest to takie proste. Osoby zmagające się z samotnością często cierpią na obniżone poczucie wartości, nieśmiałość czy trudność w nawiązywaniu relacji. Te elementy znacznie utrudniają im zdobywanie nowych znajomości. Mimo tego warto spróbować – zacznijmy od małych kroków, jak na przykład poznanie kogoś przez Internet bądź częstsze odwiedzanie członków rodziny, których znamy od dawna.

Jeśli czujemy, że sami nie poradzimy sobie z tą sytuacją, nie bójmy się zwrócić o pomoc do psychologa. Profesjonalista pomoże nam zrozumieć, z czego wynika nasz problem i jak możemy go pokonać. Możemy zapisać się na przykład na terapię poznawczo-behawioralną, która zapewni nam wsparcie, a do tego sprawdzi się w rozwiązaniu nie tylko kłopotu z samotnością, ale i innych dolegliwości naszego zdrowia psychicznego.

Doświadczanie samotności nie jest łatwe. Co więcej, odczuwanie jej przez dłuższy czas może przynieść bardzo negatywne skutki. Z tego względu warto odkryć sposoby, dzięki którym poczujemy się mniej samotnie. Wykorzystajmy metody, które poprawią nasz humor i skutecznie zajmą nasz umysł. Pamiętajmy, że to uczucie nie jest permanentne – w życiu czeka na nas wiele nowych znajomości i ciekawych wspomnień.

Przeczytaj także: