Obecnie trudno wyobrazić sobie codzienne funkcjonowanie bez asysty klimatyzatorów – zwłaszcza w dużych miastach, blokach, domach czy biurowcach. Urządzenia te są coraz bardziej powszechne i pojawiają się także w samochodach czy autobusach, zwiększając komfort podróży. A co warto o nich wiedzieć oraz w jaki sposób wpływają na nasze zdrowie?
Dlaczego warto korzystać z klimatyzatora?
Klimatyzacja to najlepsze rozwiązanie, gdy na dworze skwar leje się z nieba. Możemy wprowadzać wiele zmian – zwiewne ubrania, cienka kołdra do spania czy chłodne potrawy, jednak największą ulgę przyniesie właśnie klimatyzator. Obniżając temperaturę w pokoju, korzystnie wpływa na efektywność i wydajność prac. Inną, rzadziej wykorzystaną przez nas funkcją jest ogrzewanie powietrza zimą. Wówczas możemy dodatkowo ogrzać się lub uzyskać pożądaną temperaturę w pomieszczeniu. Ale czy jest to zdrowe?
Klimatyzator a zdrowie człowieka
Klimatyzator działa na zasadzie zasysania powietrza z otoczenia, filtrowania go, schładzania lub ogrzewania i wypuszczania w zadeklarowanej przez nas temperaturze. Proces ten powtarza się tak długo, jak jest on włączony. Z biegiem czasu urządzenie staje się siedliskiem chorobotwórczych grzybów i bakterii, na które szczególnie wrażliwi są astmatycy i alergicy. Oprócz tego wysuszają powietrze, przez co działają negatywnie na:
- skórę – powoduje jej znaczące odwodnienie, łuszczenie się oraz powstawania wyprysków,
- śluzówkę gardła – podrażnia ją,
- spojówki – prowadzi to do zespołu suchego oka.
Klimatyzacja może również doprowadzić do przeziębienia oraz chorób górnych dróg oddechowych. Jest to związane ze szkodliwymi amplitudami temperatury. W końcu ciągłe przemieszczanie się z przestrzeni o znaczącej różnicy temperatury nie jest zdrowe.
Jak używać rozsądnie klimatyzatora?
Klimatyzacja może być sprzymierzeńcem, jeśli tylko rozsądnie z niej korzystamy. Jednak nie każdy z nas zdaje sobie sprawę, że istnieje kilka zasad właściwego używania tego urządzenia. Aby móc bezpiecznie korzystać z klimatyzatora, należy pamiętać o tym, aby:
- wykonywać regularny serwis i dezynfekcje urządzenia chłodzącego, aby móc pozbyć się zalegających wewnątrz bakterii i grzybów chorobotwórczych,
- unikać dużych różnic temperatury między pomieszczeniem a warunkami zewnętrznymi,
- nawilżać gardło,
- unikać bezpośredniego nawiewu klimatyzatora,
- wyłączenie klimatyzacji przed wyjściem z biura lub samochodu w celu przyzwyczajenia ciała do temperatury panującej na zewnątrz.
Klimatyzacja to świetne rozwiązanie zarówno na lato, jak i zimę. Jednak tylko poprzez rozsądne używanie możemy uniknąć jej negatywnego wpływu na nasze zdrowie oraz samopoczucie.